Пита од стар леб

Пита од стар леб

Ова јадење се подготвува брзо, а состојките речиси секогаш ги имате во кујна.

Состојки:

  • 1 векна стар леб
  • 4-5 јајца
  • 300 гр сирење
  • 2 шолји масло
  • 1/2 л млеко
  • 1 лажичка брашно
  • суво грозје

Начин на подготовка:

  1. Лебот исечете го на парчиња со еднаква големина и наредете ги на намастена тепсија.
  2. Разматете јајца, додајте издробено сирење, малку сол, млеко и лажичка брашно, па сè убаво соединете. Со оваа смеса прелијте ги наредените парчиња леб. Преку питата ставете суво грозје.
  3. Печете додека не порумени.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Чиа пудинг

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

Зелка на поинаков начин

Бујурди – топено сирење

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Брускети помодоре

ВИДЕО: Посно и брзо – Како да направите домашен хумус намаз

Брзо мезе за ненајавени гости

singlepost_text