Десерти

Десерти

Пандишпан од кој ќе мириса соседството – Омилениот рецепт на слаткарите

  Вкусен пандишпан кој ќе ве освои со аромата која ќе ја рашири од рерна.   Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко

Десерти

Сладолед од диња – Царицата на овошјето во ледено издание

Направете домашен сладолед со царицата на овошјето – дињата. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко  

Десерти

Вишни и чоколадо – Смути десерт за сите генарации

Направете неповторливо задоволство во кујна – Чоколадо и вишна во еден шејк.     Се става се во блендер, вишните без семка и се блендира. Може да си изрендате и малку чоколадо по вкус. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели […]

Видео, Десерти

Колач со овошје – мек како пена

Мек како пена, колач од овошје и малку ореви… Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“: Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко

Десерти

Домашен млечен сладолед – Десерт од 4 состојки

Направете домашен млечен сладолед. Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Брза похована даска кога ќе се најават гости ФОТО: Традиционална македонска даска Омилената даска за мацкање на Влатко Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Брзо мезе за ненајавени гости Највкусни интегрални грисини Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус  

Десерти

Ананас сладолед

Направете ананас сладолед со две состојки. Ви требаат 1 ананас замрзнат и 1-2 лажици мед. Се ставаат коцки ананас со мед во блендер. Се миксира, а бидејќе ананасот е замрзнат, може веднаш да се јаде. Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Брза похована даска кога ќе се најават гости ФОТО: Традиционална македонска даска Омилената даска […]

Десерти

Сладолед со смокви и банана

Направете вкусен и здрав домашен сладолед со млеко и смокви.     Се мелат смокви со банана и млеко во блендер. Се лади и служи. Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Брза похована даска кога ќе се најават гости ФОТО: Традиционална македонска даска Омилената даска за мацкање на Влатко Брзи домашни пирошки со зденка […]

Десерти

Кокос бомбици

Направете посен десерт.   Се пасираат бананите, се става шеќер во прав и се меша, па половина од кокосот и се ставаат мелените бисквити. Се прават топчиња и се валкаат во остатокот од кокосот. Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Брза похована даска кога ќе се најават гости ФОТО: Традиционална македонска даска Омилената даска […]

Tips & Tricks, Десерти

Цаки за најдобар шлаг – Нема да биде течен и ќе биде превкусен

Шлагот од белки е навистина вкусен и наоѓа голема примена за десертите. За идеален шлаг ви требаат 5 белки и 5 рамни лажици шеќер. Се користат јајца кои половина час пред подготовката биле на собна температура, се матат со вилушка, дури потоа со миксер со шеќерот. Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Брза похована даска кога […]