Зелка на поинаков начин

Зелка на поинаков начин

Ако сакате да додадете во исхраната нешто свежо, хранливо и многу вкусно, Gotvi.mk ви ја препорачува оваа манџа од свежа зелка. Еве како да ја приготвите.

Состојки:

 • 1 кг зелка
 • 1 кромид
 • 1 блага пиперка
 • 1 доматно пире или домат
 • 2 моркова
 • 1 лимон
 • 100 мл масло за готвење
 • црвен пипер
 • магдонос
 • зачини

Начин на готвење:

 1. Зелката ја сецкаме ситно. Поголемиот дел од зелката го ставаме во тенџере за варење.
 2. Го рендаме кромидот и го додаваме во тенџерето заедно со доматното пире или ренданите домати.
 3. Ја додаваме и пиперката која претходно е ситно исецкана, како и морковите исецкани на тенки тркалца.
 4. Лимонот исцедете го и додадете го неговиот сок во тенџерето.
 5. Го додаваме црвениот пипер и зачинуваме по вкус. Прелеваме со маслото и 400 мл млака вода.
 6. Ставете да се вари на средна температура помеѓу 20 и 45 минути во зависност од зелката.
 7. По потреба, доколку изврие, можете да додадете уште млака вода.
 8. Пред да биде готова зелката, додадете магдонос.

Една тајна: згответе ја зелката од вечер и така ќе готвите на евтина струја, а ќе имате уште посочен ручек следниот ден.

Повеќе посни рецепти тука

Повеќе рецепти со свежа и кисела зелка тука

Свежо, посно и многу вкусно! Готви со љубов <3

singlepost_text