Лажна мусака со сланина и сирење

Лажна мусака со сланина и сирење

Евтин и вкусен ручек.

Состојки:

  • 1 кг компири
  • 150 гр сланина
  • 3 средни главици кромид
  • 6 јајца
  • 250 гр тврдо сирење

Начин на подготовка:

  1. Исечете ги компирите на коцки и сварете ги. Кромидот се сече на ребра, па се пропржува и се додава сечканата сланина. Тепсијата малку намастете ја или премачкајте ја со путер, а потоа ставете ги компирот, сланината и кромидот, па сето тоа прелијте го со изматени јајца. Посипете со рендано сирење и печете на 190 степени околу 30 минути.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text