Tips & Tricks

Tips & Tricks

Вратете ја свежината на зеленчукот – Трик со кој нема да фрлате безпотребно храна

Има начин како да го вратиме зеленчукот кој ја изгубил свежината. Ставете го половина час во врела вода, па потоа во ладна. Свежината ќе се врати наместо да го фрлите.   Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот Диета која […]

Tips & Tricks

Евтина, достапна и здрава – Трик со кој марулата нема брзо да скапе

Марулата е евтина, достапна и здрава, и треба често да ви биде на менито. Има витамини А и Ц, калциум, цинк, бакар и магнезиум, како и фосфор од минералите. Се препорачува ако патите од проблеми со затвор, за превенција некои видови рак, за мирен сон. Таа има и витамини Б1, […]

Tips & Tricks

Кутијата за леб е полна бактерии – Еднаш неделно чистете ја со оваа смеса

Исчистете ја темелно кутијата каде го чувате лебот за да не се шират бактерии. Имено, ова е место каде што исто така се шират бактерии, па треба често и темелно да се чисти. Се што треба е да ја исперете со вода со оцет, еднаш неделно. Потоа, добро исушете ја. […]

Tips & Tricks

Мал трик со кој павлаката долго ќе трае и ќе биде свежа

Ако сакате павлаката подолго да биде свежа и да не се расипе во ладилникот, има мал трик. Де што ви треба е да ја превртите наопаку кога ќе ја ставите во него. Имено, така таа ќе биде двојно повеќе и подолго свежа.   Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се […]

Tips & Tricks

На морковот не му е местото во фрижидерот – Има само еден начин да не скапе брзо

Морковот е многу корисен и здрав, полн витамини, особено добар за нашиот вид и кожа. Проблем е што брзо скапува, особено во ладилникот. Може да биде свеж со недели ако употребите еден трик. Тој се чува во ориз со што влажноста не делува лошо на него.   Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета […]

Tips & Tricks

Не ја правете оваа грешка со тестенините – Му штети на здравјето и на вашата линија

Тестенините се многу вкусни и се прават на илјадници начини. Кој и да е вашиот омилен деликатес со тестенини, важно е да не ги јадете навечер, туку исклучиво за ручек. Јаглехидратите кои ги имаат ве држат будни и сити, па ако сакате да спиете тие се лош избор за вас […]

Tips & Tricks

Лиснатото тесто тројно ќе нарасне – Има мал трик

Лиснатото тесто подобро нараснува со еден трик. Лимот во кој ќе печете измијте го со ладна вода и не го сушете, ставете го тестото, а влагата ќе го направи своето. Вака ќе имате совршено лиснато тесто.   Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови […]

Tips & Tricks, Uncategorized

Младото лукче ќе остане свежо долго време со мал трик

Ако сакате младото лукче да издржи подолго време и да остане свежо, треба само да го ставите во чаша со вода. Вака нема да скапе подолг период.Ова е најправилниот начин за чување.   Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот […]

Tips & Tricks

Исеченото овошје нема да жолтее со еден трик

Ако сте исекле овошје, а не сте го изеле цело, има начин како да го спасите да не жолтее. Ставете му лимонов сок врз него на исечените делови. Тој ќе го спаси овошјето и процесот на жолтеење ќе се успори.   Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите од […]

Tips & Tricks

Може да го продолжите рокот на млекото – Има еден трик

Ако сакате млекото да ви трае подолго се што треба е да го замрзнете. Важно е да не биде полно до врв бидејќи се шири кога се замрзнува.   Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот Диета која се држи […]