Ваша препорака

Видео, Десерти

ПРАЗНИЧНИ КОЛАЧИЊА: Направете вкусни новогодишни елки (ВИДЕО)

Божиќната бајка преселете ја на својата маса така што ќе направите неодоливи новогодишни елки за јадење. За овој рецеп ви се потребни бели мафини, корнети од сладолед, прибор за украсување, шарени бомбончиња, крем од маргарин и зелена боја за колачи. А начинот на подготовка за овој новогодишен десерт, погледнете го […]

Главни јадења

Пилешки плескавици

Подгответе вкусни плескавици од пилешко месо… Добар апетит! Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Фантазија рецепт: Крањска со зеленчук Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Рецепт за вистински пица деликатес Летен појадок кој ќе го правите секој ден Полнети […]

Забава

Има две деца а изгледа како божица – еве што јаде Џесика Алба

Џесика Алба, убавата холивудска актерка има родено две деца, а и понатаму е како божица. Таа ја должи линијата на појадокот кој го јаде секојдневно.Таа јаде салата полна со морков кој има бета-каротенин кој во телото се претвара во витамин А, и помага за слабеење и регенерација. Тука е и […]

Препораки

Еден месец не јадела чипс – резултатите запрепастувачки

Чипс, смоки, грицки…тие ни се омилено мезе на сите без исклучок, но знаеме дека се штетни. Истражување покажа дека ако се исклучат овие намирници од исхраната, ќе бидеме поздрави. Првите неколку дена ќе почувствувате ретки главоболки, подобар сон, помал стомак, нема да бидете надуени, а како што ќе ја одржувате […]

Повеќе

Сопственичка на ресторан му дала работа на бездомник: Две недели подоцна сфатила дека…

Во март 2016 година, бездомник залутал во ресторан во Минеаполис. Таму налетал на сопственичката Цесија Абигејл и ѝ побарал пари. „Зошто немаш работа“ – го прашала Цесија. „Знаеш дека на мене ништо не ми е дадено бесплатно?“ Бездомниот маж Маркус, ѝ објаснил дека колку и да сакал да се вработи, […]

Tips & Tricks

ТАБЕЛА: Колку вода треба да пиете дневно во однос на вашата тежина?

Вода, вода, вода… толку пати слушате колку е потребна водата за организмот. Грешката која ја прават многумина е што сите имаат некоја своја теорија дека водата може да се замени со било кој безалкохолен пијалок. Некои дури и не пијат вода или ја пијат во многу мали количини, а тие […]

Десерти, Посно и веге

ДЕСЕРТ БЕЗ ШЕЌЕР: Посен колач од гриз и кокос

Коцки од гриз и кокос кои ќе ги обожавате! Уживајте! Повеќе на Готви.мк: Крем чорба од тиква и компири Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин Мусака со печурки Мусака со карфиол и мисиркино месо Мусака на ориентален начин Повеќе рецепти со мелено месо

Салати

Шарена компир салата

Вкусна салата со компири и јаболка… Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Брзи крокети од компири Гнездо од компири со селско месо ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Крем чорба од тиква и компири Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Tips & Tricks

Тријте го лицето со кора од портокал – ефектот неверојатен

Има витамин Ц, добра е за имунитет, а со тоа добра е и за кожата во зима.Кората од портокали е се што ви е потребно за кожата да не ви биде сува, и да ви биде сјајна и полна здравје. Се што треба да направите е да си го истриете […]

Повеќе

Знаете ли дека белата чоколада не е чоколадо?

Некои сакаат црна, некои бела чоколада, но знаете ли всушност што е белото чоколадо?Белата чоколада не е чоколада, оносно, не спаѓа во чоколадни производи. Тоа е производ на шеќер, бидејќи во себе нема какао. Има путер, млеко, шеќер, масти и емулгатор. Слична е ситуацијата и со еурокремот кој има бел […]

Забава

ФОТО: Погледнете ја тортата за 25 години брак на Лепа Брена

Лепа Брена слави 25 години брак, а кога се работи за дивата се мора да е совршено и големо. Погледнете со каква торта ја прослави љубовта на која круна и се двата сина. Повеќе на Готви.мк: Тазе домашен леб Полнет запечен леб Домашниот леб на мајче Вера Домашен леб со […]

Препораки

Правилото 10 за слабеење: Застанете на вага по три дена и ќе видите чудо

Застанете на вага, измерете се, и потоа почитувајте го правилото 10. По само три дена, качете се повторно на вага и ќе се израдувате многу.ШТО Е ПРАВИЛОТО 10? Правилото 10 е важно за слабеење и одржување на тежината. Имено тоа е растојанието меѓу првиот и последниот оброк во денот, кое […]

Tips & Tricks, Главни јадења

СОВЕТ КОЈ ВРЕДИ ДА ГО ЗАПИШЕТЕ: Откриена тајната на сараевските ќебапи!

Ви ја откриваме тајната за најпопуларното босанско јадење, сараевските ќебапи. Во продолжение ви донесуваме рецепт како сами да направите смеса за сараевски вкусни ќебапи. Поентата е во доброто месо, начинот на подготовка и смесата да отстои. Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели […]

Главни јадења

Салата со пилешко и тестенини

Тестенини со пилешко збогатени со аспарагус и пикантен сос. Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за […]

Салати

Салата за јак имунитет: Маринирано сирово цвекло

Поправете ја крвната слика и подобрете го своето здравје со вкусна салата од цвекло. Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација 10 „убијци“ на вишокот калории Диетално: Домашни […]

Забава

ФОТО: Не им е лесно – холивудскиот актер на раб на анорексија за новиот филм

Холивудскиот актер Адам Драјвер изгуби неверојатни 14 килограми за потребите на својот нов филм. 33-годишниот актер кој во новото филмско остварување игра свештеник, морал да ослабе за улогата, а со тоа се довел на работ на анорексијата. Тој открива колку му било тешко да ги загуби килограмите: – Играм свештеник […]

Препораки

МАЖИТЕ ПРЕСРЕЌНИ: Што се случува со телото ако пиеме пиво?

И мажите и жените се љубители на пиво, но мажите особено се радуваат на овој пијалок. Друштво, мезе, пиво…нема подобро, а сега кога ќе ја чуете оваа вест ќе бидете пресреќни. Секако, таа се однесува само на мали колични алкохол.Иако лекарите не препорачуваат алкохол и тој создава зависност, ништо не […]

Uncategorized

Седум дена ја ставала оваа смеса на глава – косата и растела како луда

Ја држела оваа смеса на главата седум дена, па резултатите биле шокантни. Се што ви треба се алое вера, кокосово масло, рицинусово масло и витамин Е.Се зема алое вера се мие убаво, се сецка и се вади гелот од листовите. Мешавина од маслата и витаминот се загрева на шпорет и […]

Главни јадења

РЕЦЕПТ ЗА ПОЧЕТНИЦИ! Направете тортиљи за буквално 15 минути!

Колку пати ви се случило да ви се пријадат тортиљи, но ве мрзи да одите во продавница. Еве решение. Направете вкусни тортиљи за само 15 минути, наполнете ги со фил по желба и уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи […]

Tips & Tricks

Диета која ја освојува Европа: Еве како да изгубите 3 килограми за 2 дена!

Денес постојат многу трендови во начинот на исхрана. На пример, сега во Франција неверојатно популарна е диетата наречена „3 beauty производи“. Оваа диета, сочинета од само три намирници, ја освојува Европа и бара од вас да: – пиете по најмалку 1,5 л негазирана минерална вода – секогаш во фрижидер имате […]

Препораки

Ја чувате храната во пластични садови? – НИКАКО не купувајте со оваа ознака

Ако ја чувате вашата храна во пластични садови, тогаш мора да го знаете ова.Пластиката е најштетна кога ќе се загрее. Штетна е кога ја користиме со врела храна или напиток. Тогаш се будат опасни хемикалии од пластиката и тоа за 55 отсто повеќе од дозволеното. Ако веќе сакате да користите […]

Забава

ФОТО: Ги нема облините на македонската пејачка – еве колку ослабна

Убавата пејачка Симона Поповска драстично ослабна. Таа позираше до елка, а на фотката може да се види дека бујните облини ги нема. Повеќе на Готви.мк: Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна […]

Tips & Tricks

Испијте го овој пијалок пред спиење – преку ноќ ќе стопи се што сте јаделе

Ако го пиете овој пијалок никогаш нема да имате проблем со спиењето. Ни еден отров нема да биде во вашиот организам. Сите штетни токсини од оваа сосотјка ќе бидат елиминирани. Пијалокот има и други предности како што се: лекување од депресија, висок крвен притисок и кариоваскулани болести. Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО […]

Tips & Tricks

Како да ги избегнете грешките при слабеење?

Сакате да ослабите, но не успевате во тоа. Еве каде грешите… Претерувате со „здрава храна“ Белиот леб сте го замениле со црн, сончогледовото масло со маслиново или кокосово, месото со соја, грицките со јаткасти плодови… Сè е во ред само ако имате мерка и ги ограничувате порциите наместо да се […]

Главни јадења

Зеленчук од рерна

Зеленчук прелиен со јајце, павлака и пармезан… Добар апетит! Поврзани рецепти на Готви.мк Свежа салата со тестенини ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини Тестенини во песто сос Хот дог шпагети – одличен рецепт кој и дете може да го направи Варите шпагети во тенџере? – правите голема грешка Најбрзо […]

Tips & Tricks

ВНИМАВАЈТЕ: Ова мора да го знаете пред да му дадете вода на бебето

Иако водата за секое живо суштество е основна и најпотребна намирница, сепак кај бебеињата многу треба да се внимава, а еве и зошто е тоа така.Дури и мала количина вода може да биде штетна за бебињата, пренесува порталот Виралноца, според тврдењата на научниците. До шестиот месец од животот на бебињата […]

Tips & Tricks, Видео

Ова овошје помага во борбата против ракот

Оваа вест со неверојатна брзина се прошири на интернет и им даде надеж на милиони луѓе во светот. Научниците пронашле природно и многу делотворно средство против ракот. И тоа сосема случајно!Истражувачки тим сосема случајно приметил дека голем број животни ја јадат оваа чудна овошка, но после тоа брзо ги плукаат […]

Препораки

Еве зошто шеќерот го нарекуваат “Бела смрт”

Шеќерот лошо влијае на здравјето. Иако сите понекогаш сакаме вкусен десерт, сепак, шеќерот многу му штети на организмот. За жал, се повеќе расте и бројот на дијабетичари во светот.Ова се трендовите за последните 300 години: Во 17000-те просечна личност користела 4 килограми шеќер годишно Во 1800-те користеле 18 килограми шеќер […]

Главни јадења

Меки кременадли

Врвна комбинација на сочни кременадли и крокети од зеленчук. Повеќе на Готви.мк: Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула  

Десерти

ПРОВЕРЕН РЕЦЕПТ: Како се прави највкусната пита со јаболка?

Од сите пити со овошје, можеби оваа ќе ви биде омилена! Начинот на подготовка на оваа пита не е тежок и не одзема многу време, а вкусот е феноменален! Уживајте! Повеќе на Готви.мк ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега […]

Препораки

Веднаш направете си сок од цвекло

Цвеклото е особено здрава намирница богата со витамини. Ако сакате да бидете здрави и крвта да ви биде јака, консумирајте сок од цвекло.Во едно истражување 14 мажи секојдневно пиеле сок од цвекло 15 дена. Резултатите покажале дека им се подобрил и зајакнал имунитетот, работата на срцето, крвниот притисок и помалку […]

Препораки

Кога е најдобро време за оброк? – ќе се изненадите

Знаеме дека не е толку важно што јадеме туку кога јадеме, па затоа ви нудиме практични совети за тоа кога е најдобро да ги консумирате оброците.Во текот на денот сме активни, па затоа и многу трошиме од калориите. Важно е да знаеме колку калории внесуваме, а колку трошиме во текто […]

Забава

Загатката со јадење која го збуни светот – секој дава различен одговор

Некои велат одговорот е 15, 16, некои 70 и повеќе.Оваа загатка со храна го збуни светот. Што ќе одговорите вие? Повеќе на Готви.мк Крем чорба од тиква и компири Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин Мусака со печурки Мусака со карфиол и мисиркино месо Мусака на ориентален начин Повеќе […]

Tips & Tricks

СО ПОМОШ НА СОДА БИКАРБОНА: Еве како да ги отстраните флеките од мебелот и теписите

За да ги исчистите „страшните“ флеки на мебелот или теписите, ќе ви бидат потребни само сода бикарбона, вода и шише со распрскувач. Процедурата може да се одвива на два начини Прв начин: 5 лажици сода бикарбона измешајте во половина литар топла вода, добро протресете, за содата да се раствори и […]

Предјадења

ПОСНО ЈАДЕЊЕ: Кнедли од компири

Идеално се вклопуваат во комбинација со риба и салата! Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Брзи крокети од компири Гнездо од компири со селско месо ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Крем чорба од тиква и компири Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Десерти

Домашни енергетски колачиња од само 3 состојки!

Овие колачиња се многу вкусни, но и здрави… Повеќе на Готви.мк: Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации Десерт готов за 20 минути Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: […]

Препораки

НИКАКО не јадете пред да спиете – причината опасна по живот

Одењето во кревет со полн стомак никако не е добра одлука, а ќе ви објасниме и зошто е тоа така.Имено, би требало малку да се стрпиме, па да не јадете бар два часа пред спиење, а има многу причини зошто е тоа здраво за нас. Спиењето по оброкот го зголемува […]

Забава

Што се јаде за Нова Година низ светот – ќе се шокирате

Сарми, месо и некој вкусен десерт, руска, пилешка и ред други специјалитети се намирниците без кои не поминува Нова Година кај нас во Македонија. Сепак, насекаде во светот има шокантни традиции и се јадат многу чудни деликатеси и тоа со причина.Во Велика Британија се јаде леб, а истиот и често […]

Препораки

Малкумина сакаат да го јадат ова – ќе се предомислите кога ќе чуете колку е здраво

Иако малкумина сакаат да јадат брокула, најважното за неа е што е многу здрава. Таа изобилува со здравје и витамини.Со експерименти спроведени на глувци, се покажало дека токму брокулата има состојки кои можат да спречат пореметувања и потешкотии со мускулите. Освет брокулата и авокадото и зелката се извор а овие […]

Tips & Tricks, Видео

Ваков фрижидер сигурно ќе посакате во својот дом

Прототип на паметен фрижидер ги воодушеви сите кои имале прилика да се „запознаат“ со него, а веруваме и вие нема да останете рамнодушни. Фрижидерот на иднината на својот екран од надворешната страна ќе може да ви ги прикаже сите намирници кои се наоѓаат во него, рокот на нивната употреба, како […]

Главни јадења

Брзи лепињи без квасец

Овие лепчиња се готови за 15 минути! Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Сунѓерот не е само за во кујна – искористете го паметно

Сунѓерот за миење садови не е само за во кујна. Еве како паметно и корисно може да си го искористите. Повеќе на Готви.мк: Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето? 10 „убијци“ на вишокот калории Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе […]

Препораки

Имате проблем со килограмите? – пробајте ја диетата со Кисело млеко

Ако имате проблем со тежината и сакате да ослабете, ви нудиме супер диета со омилениот вкус на кисело млеко.Дневно треба да консумирате 500 гр кисело млеко, 300 гр овошје, 300 гр зеленчук, 3 чаши зелен чај и 150 гр варено месо или риба. Оваа диета е здрава, вкусна и резултатите […]

Забава

Познатата српска пејачка стана веган

Убавата српска пејачка Катарина Остојиќ Каја реши да стане веган. Таа се реши на сите да им покаже дека иако многумина се скептични за овој вид на исхрана, и со него може да бидеме згодни и да ставиме некој мускул повеќе на телото. Нема мускулите да паднат ако си веган, […]

Препораки

НИКАКО не пржете во овие тави – ОПАСНО е по здравје

Иако со години и години наназад се готви и пржи во железни тави, и нивниот квалитет се чини дека е иделен, сепак постојат многу причини зошто одредени намирници не треба да ги пржиме внатре. Сос од домати никако не правете во оваа тава, бидејчи тавата од железо со текот на […]

Забава

ФОТО: Близначки сечеа торта за 100. Роденден – ова е тајната за долговечност

Со насмевка на лицето во исти црвени кошули и со лак на ноктите, близначките од Велика Британија сечеа торта по повод својот 100. роденден. Добрата волја на овие витални баби никогаш не ги напуштила, а тоа  е како што велат и едена од причината за нивната долговечност.Ирена Крамп и Пилип […]

Десерти

Неодолив крем од банани

Засладете се со вкусен десерт од банани. Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Направете […]

Главни јадења

Гулаш со печурки

Со овој кисело-лут свински гулаш потребна ви е само свежа салата. Добар апетит! Повеќе поврзани рецепти на Готви.мк Гурманска домашна плескавица Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица Замена за пржење: Еве како да подготвите крцкав помфрит во рерна Топ 10 неверојатно вкусни Gotvi.mk рецепти со компири Направете домашен песто сос со […]

Видео, Повеќе

Ги сакаат и млади и стари: Вака се прават највкусните бонбони

Во ова кратко видео погледнете како се прават највкусните бонбони кои ги сакаат сите генерации. Повеќе на Готви.мк: Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации Десерт готов за 20 минути Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден […]

Tips & Tricks

ВРЕДИ ДА СЕ ПРОБА: Овој чај го подобрува видот и го чисти отпадот од бубрезите!

Од руската медицина ни доаѓа уште еден исклучително корисен рецепт, а помага во подобрување на видот и ги чисти бубрезите. Овој рецепт и неговото, како што пренесоа медиумите, моќно делување со време е заборавен поради наметнувањето на лековите. РЕЦЕПТ: Гранче од круша, со должина од 10-15 см ситно исечкајте го. […]

Забава

Изгледаат како божици а јадат пилешки крилца и сендвичи – што јадат славните?

Популарните пејачи и актери и актерки имаат посебен режим на исхрана, вежбаат и се во топ форма, но сепак некои сакаат да уживаат и во помасна и позачинета храна. За дел од нив ќе се изненадите.Ема Вотсон, хероината на Хари Потер најмногу сака мексиканска кујна. Особено обожава тортили. Скарлет Јохансон, […]

Препораки

Совети од нашите баби: Зошто е здрава киселата зелка и расолницата?

Киселата зелка и расолницата се карактеристични за овој период од годината. Освен што од оваа зелка се прават најубави сарми и салати, таа е и многу здрава, заедно со водата од неа.Се користи за лекување глисти посебно кај децата, а и кај оние кои имаат проблеми со нередовна столица. Киселата […]

Десерти

Рецепт за руска шарлота

Руската шарлота, односно шарлотка не е обичен колач од јаболка, туку познат руски класик кој лесно ќе го подготвите и ќе бидете воодушевени од неговиот вкус. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Јадете го ова и кажете му збогум на целулитот Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот […]

Tips & Tricks

Кората од мандарина ќе ве спаси од кашлица и болки во грлото, а еве и како…

Мандарините се вкусно овошје кое многумина го обожаваат. Сите јадат мандарини, но прават една голема грешка – ја фрлаат кората. Но, всушност лушпата од мандарина е многу здрава и корисна. Постојат многу начини на кои може да се искористи, а ние ви пренесуваме некои. Совет плус: не ги правете овие […]

Главни јадења

Говедско во црвено вино

Љубителите на месо ќе уживаат во сочните парчиња вкусно говедско месо во црвено вино. На здравје! Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Фантазија рецепт: Крањска со зеленчук Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Рецепт за вистински пица деликатес Летен […]

Препораки

Чини 15 денари а е бомба со витамини

Марулата е витаминска бомба, чини само 15 денари, а е полна со витамини и е особено погодна ако држите диети.Марулата има омега три масни киселини, има протеини, витамини, и има минимално ниво на калории и масти. Ги отстранува токсините од организмот, го одржува балансот на киселост во него. Добра е […]

Забава

Таа е најслабата пејачка на сцената – откри како ја одржува линијата

Таа е една од најталентираните, најубавите и најуспешните девојки денес на светската сцена. Ариана Гранде ниже хитови, а сега открива и која и е омилената храна за да изгледа толку слабо и заводливо.23-годишната пејачка открива дека најмногу ужива во зеленчук, а од овошје издвојува јагоди. Пејачката која некогаш била чирлидерка […]

Tips & Tricks

Еве зошто не би требало да пиете алкохол навечер

Многу докази укажуваат дека конзумирањето алкохол пред спиење и не е така добра идеја. Иако алкохолот на почеток не успива, големи се шансите во текот на ноќта да се пробудиме и по неколку пати. Исто така, алкохолот ја оневозможува РЕМ фазата на сонот – фаза во која сонуваме и која […]

Главни јадења, Предјадења

Нема да верувате дека ова е посно јадење: Највкусната крем супа, без капка масло!

Оние кои често постат досега сигурно сфатиле дека посната храна може да биде и вкусна и разновидна. Доколку постите, ви предлагаме вкусна крем супа која едноставно се подготвува. На здравје! Повеќе рецепти на Готви.мк: Зеленчукова супа Крем супа од моркови Телешка супа со куркума и брокула Мисиркина супа со јајце […]

Повеќе

ФОТО: За нејзините стомачни полуде цел Инстаграм – таа го јаде ова!

За стомачните и облините на убавата Алис Лајвинг полуде цел Инстаграм, а таа ја откри тајната за совршено и истонирано тело. Почнав да експериментирам со храната. Сфатив дека појадокот е најважен и за игледот и за расположението. Сфатив дека треба да консумиран наутро само овошје и зеленчук, вели таа. Девојката […]

Забава

Новак на свадбата на тенисерот: За него имаше посебно мени, еве што јадеше

Новак Ѓоковиќ беше на свадба кај својот пријател, тенисерот Троицки. Тој јадеше посебен оброк, вегетаријански оброк сочинет од салата, ролни од зеленчук во кокосово млеко и гулаш.Новак бил еден од највеселите гости на свадбата. Повеќе на Готви.мк: Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за […]

Tips & Tricks

Што по диетата? Еве како да не ги вратите килограмите

Сите се грижиме з изгледот и понекогаш држиме диети, но прашањето е што по диетата, како да го надминеме оној негативен јо-јо ефект и да не ги вратиме назад килограмите?Почитувајте ги овие правила и нема да ги повратите килограмите по исцрпувачките диети: Нека има многу овошје и зеленчук на вашето […]

Главни јадења

Харинга со јаболко

Почувствувајте го вкусот на северните мориња. Јаболкото е тука за да го „разбие“ јакиот вкус на харингата. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни […]

Десерти

Ментол бомбици

Вкусните колачиња извалкани во шеќер во прав кријат освежувачко изненадување. Повеќе рецепти на Готви.мк: Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации Десерт готов за 20 минути Конечно: Највскуниот […]

Предјадења

Бела пилешка крем чорба

Вкусна и кремаста, белата чорба е одлична како предјадење. На здравје! Повеќе на Готви.мк: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен […]

Препораки

Јадете ги почесто: Овие намирници „вријат” од витамин Ц

Витаминот Ц е многу важен за здравје, за имунитет, за кожата и телото, а секако се препорачува во секојдневната исхрана.Најмногу витамин Ц содржат гуавата, црвените пиперки, киви, портокалите како и грејфрутот. Многу витамин Ц има и во јагодите, дињата и прокељот. Па, тркнете во маркет и купете дел од овие […]

Главни јадења

Рецепт за лесковачки уштипци

Пикантни и сочни уштипци на скара. На здравје! Повеќе рецепти на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со […]

Десерти

Брз чоколаден колач со јогурт

Брзо се подготвува, не е скап, а вкусот е фантастичен. Послужете и уживајте! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Јадете го ова и кажете му збогум на целулитот Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 […]

Десерти

Нугат крофни

Подгответе вкусни нугат крофни! Уживајте! Повеќе поврзани вести на Готви.мк Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации Десерт готов за 20 минути Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач […]

Tips & Tricks

Најдобрите совети за слабеење од Доктор Оз

Доктор Оз е познат насекаде низ светот, а ние имавме можност со своите корисни совети да го гледаме на Сител Тв.Доктор Оз ви препорачува како брзо, здраво, лесно и ефикасно да ослабете. Спијте барем 7 часа дневно Напијте се малку вода кога сте гладни, бидејќи можно е всушност да сте […]

Десерти

Лешник бомбици

Уште едни колачиња кои брзо се подготвуваат и се вистински украс за трпезата. Уживајте! Повеќе на Готви.мк: Видео: Како да излупиме лук, јајце и банана Погледнете ги цените во рестораните и кафулињата во Грција Погледнете ги цените во супермаркетите во Грција Нови правила за влез во Грција – Дали дојде […]

Tips & Tricks

Сигурно не знаевте дека ОВОЈ сируп топи масти за многу кратко време!

Овој сируп е одличен, а можете едноставно да го подготвите. Освен за регулирање на телесната тежина, овој сируп ги подобрува функциите на мозокот, слухот, желудникот… Главната состојка на овој сируп е сирова ротквица која е богата со витамини Б комплекс, калиум, магнезиум, фосфор, железо. Го подобрува метаболизмот, го чисти организмот, […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Веќе нема да се изгорите додека готвите – еве што е тајната

Сите знаеме колку е непријатно додека готвиме кога ќе се изгориме при брзањето од тенџерето кое врие. За да немате проблеми, ви нудиме супер трик и решение.Тапата од виното наместо да ја фрлате, нареден пат употребете ја за ова. Повеќе на Готви.мк: Брзо и освежително: Смути од шумски плодови Зелка […]

Tips & Tricks

Само две состојки и 20 минути – стриите ќе исчезнат засекогаш

Мелено кафе и маслиново масло се двете магични состојки кои ќе ви го решат проблемот со стриите. Се што треба да направите е да сматите една смеса од нив и да издвоите 20 минути на ден.Добро исчистете ја кожата, па припемете го кафето, така шо ќе му додадете млака вода. […]

Забава

Цеца откри кое и е омилено јадење

Српската легендарна пејачка која мами воздишки со изгледот и е се поубава со годините, Светлана цеца Ражнатовиќ, периодов ослабна многу, пред промовирањето на новиот албум.Сепак, Цеца признава дека е гурман и дека омилено јадење и е бифтек со зеленчук, како и дека е голем љубител на месо. „Јадам кога ми […]

Забава

ФОТО: Вака Сека го пие првото утринско кафе

Убавата српска пејачка Сека Алексиќ која неодамна стана мајка на малиот Јаков, сака да го пие првото утирнско кафе додека малото бебенце не се разбудило, со убави декорации на масата во својот дом.Погледнете како се буди Сека. Повеќе на Готви.мк: Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ […]

Предјадења

Ќофте од интегрален ориз

Подгответе вкусни ќофтиња од интегрален ориз… Повеќе рецепти на Готви.мк ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини Направете домашен песто сос со тестенини Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата во која варите тестенини Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: ВИДЕО: Шпагети aлполи Италијанско предјадење за цело семејство Ориентални шпагети Медитерански фусили […]

Главни јадења

Печени макарони со јогурт

Идеални за ручек или вечера. Добар апетит! Повеќе рецепти на страната на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња […]

Десерти

РАЈСКИ ДЕСЕРТ: Печен чоколаден пудинг

За сите љубители на чоколадо… Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече За секоја прослава – Тигар торта ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот Вистинска уметност: Рецепт за солена […]

Препораки

Годините не и можат ништо: Српската пејачка открива како до совршена фигура

Српската пејачка и танчерка Слаџа Делибашиќ сите ја знаеме по извајаното тело. Поранешната сопруга на Џоле Џогани и покрај годините има совршени стомачни, а сега ја откри и тајната. Исхраната и вежбањето се најважни. Никако не мешајте јагле хидрати и протеини, а слаткото и газираното веднаш исфрлете ги од менито. […]

Tips & Tricks

Дали рокот на траење на производите е точен? – мора да го знаете ова

На се што купуваме од маркетите има рок на траење кој ни покажува колку долго може да ги користиме намирниците кои сме ги купиле. Сепак, во светот многу добра и здрава храна завршила во корпа за отпадоци без потреба.На пример, пастеризираното млеко ќе издржи и 50 посто подолго од рокот […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Зема шише и го вшмука јајцето – ќе го правите ова во кујната

Неколку одлични трикови со јајца во кујната. Како да ги излупите, сварите, одвоите и сервирате на најлесен и најбрз начин.Овие трикови ќе ви користат во секојдневието. Повеќе на Готви.мк: САМО 18+ ФОТО: Орландо Блум и Џастин Бибер го покажаа половиот орган викендов 18+ ФОТО: Џастин Бибер се соблече сосема гол […]

Повеќе

Нема да верувате: Појадокот на холивудската актерка чини колку една македонска плата

Сите знаеме дека холивудските ѕвезди имаат милиони и не мора да мислат на трошоците за живот, но Гвинет Палтроу го претера! Таа појадува секое утро за 12.000 денари.Па, ако случајно добиете на лотарија, Гвинет ви нуди појадок за топ-форма. Бадемово масло, кокосово масло, пудра од печурки, и додатоци од кои […]

Tips & Tricks, Видео

Зел лажичка и портокал и со еден потег ги воодушеви сите: Оваа финта ќе ја користите секогаш! (ВИДЕО)

Постојат многу мали трикови кои можат да ви го олеснат секојдневието – како овој на снимката! Се работи за чистење портокал со помош на обична лажичка. Портокалите се неизоставни особено на зима, кога ни се неопходни витами поради зајакнување на имунитетот, меѓутоа, многумина ги избегнуваат бидејќи не сакаат да ги […]

Видео, Десерти

Како да направите торта во облик на ружа (ВИДЕО)

Популарната влогерка Ванеса, која го води Јутјуб каналот „Cake Style“ со своите креации редовно импресионира милиони гледачи! Ниту ова видео не е исклучок! Таа направила торта во облик на ружа која е навистина фасцинантна и веруваме дека ќе ви се допадне. Иако на прв поглед изгледа како невозможна мисија, оваа […]

Салати

Вкусен сос од јаболка

Овој вкусен сос е одличен додаток за десерти, но и за солени јадења. Повеќе вести на Готви.мк Вакво нешто не сте јаделе: Топол сендвич со банани и нутела Ќе ви годи летово: Сладолед со омилениот нутела крем Седумдневна диета со вашата омилена храна Хороскопските знаци и храната – што треба […]

Препораки

Циметот лек за сите болести на стомакот – користете го почесто

Супер оди во кафиња, торти, колачи, салеп или некое друго задоволство. Циметот е супер додаток кој има лековити својства.Циметот помага да се ослободите од чувството на надуеност во стомакот, и спречува создавање болни гасови и чиреви во телото. Некои го користат како зачин, некои како додаток, некои во напивки. Како […]

Препораки

Не ви треба шампон – косата ќе блеска со оваа домашна смеса

Ако сакате вистински да ги отстраните нечистотиите од косата, тогаш наместо шампон ви препорачуваме смеса о сода бикарбона. Таа е вистинска замена за шампоните. Овој три особено ќе ви се најде ако некогаш останете без шампон во тоалетот. Ви треба филтрирана вода, сода бикарбона, сад за мерење, празен сад, лажица […]

Видео, Забава

ВИДЕО: Најслаткото видео на Интернет – ова зајче обожава пуканки

Ова зајче е Интернет хит. Тоа обожава пуканки, погледнете 🙂 Повеќе на Готви.мк: Senigallia – Хотел, бар и ресторан кој стана уште едно обележје на Скопје Дохранување на вашето бебе – Прочитајте искуство и совети од родители Грижете се за здравјето на бебето: Еве што треба да јадат трудниците ФОТО: […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Никогаш не сме се сетиле на ова – погледнете што може со една банана

Ова е повеќе од уметност. Погледнете ја оваа креативна идеја за во кујна. Повеќе на Готви.мк: Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Рецепт за вистински пица деликатес Летен појадок кој ќе го правите секој ден Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат Палачинки за гурмани […]

Повеќе

Овие намирници не прават уште погладни

Постојат намирници кои сите понекогаш ги земаме за да каснеме набрзинка, но тие уште повеќе ни го отвараат апетитот.Тука на листата е овошниот јогурт кој има шеќери, па наместо да јадете вакви јогурти, земете обични. Перечиња и други грисини иако често јадеме кога сме гладни за да ја ублажиме гладта, […]

Главни јадења

Цезар сендвич

Препознатливата Цезар салата во малку поинаков облик. На здравје! Повеќе рецепти на Готви.мк: Полнети пиперки Турли тава по најдобар рецепт Специјалитет на денот: Пита со мелено месо Лесковачка урнебес салата – одлична промена во кујната Веге рижото Печени тиквички со пилешко и зеленчук Проверете кога имате автобус до „Македонско село“ […]

Десерти

Брзи чоколадни кекси

За сите љубители на чоколадо – неодоливи кекси кои заведуваат со својот вкус. Поврзани вести на Gotvi.mk: Конечно: Највкусниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет – колач без печење, совршен за горештините Торта „Мрзлива […]

Десерти

Подгответе вкусен капучино колач

Засладете го дружењето со пријателите со кафе и вкусен десерт. Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта […]

Препораки

За 10 минути направи ЧУДО од крема: Ги брише борите и лузните

Сите се грижат за својот изглед, особено за здравјето и негаа на лицето. Ако сакате да немате бори, годините да исчезнат како со магично стапче и да изгледате помладо, ви требаат само две состојки. Нивната мешавина лечи се. Повеќе на Готви.мк: Леонардо ди Каприо – Еве која диета ви ја […]

Препораки

Оваа смеса топи килограми –до атлетско тело со малку пари

Оваа смеса топи килограми како од шега. Ако сакате да имате атлетско тело и совршена градба, се што ви треба е шолја од оваа смеса.   Помешајте ги овие состојки и консумирајте ја оваа смеса секој ден. Повеќе на Готви.мк: Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата […]

Забава

ФОТО: Ова е најтешката загатка со храна

Три тегли со бонбони стојат на полица. Во едната има ментол, другата јаболка и третата има измешани бонбони.На секоја тегла има налепница со тоа какви бонбони содржи т.е со каков вкус. Налепниците се измешани и залепени на погрешна тегла, а сите бонбони имаат иста боја и форма. Колку бонбони треба […]

Забава

ФОТО: Лепа Брена завитка 500 сарми за славата – цела естрада на гости

Лепа Брена со цела естрада ја прослави славата Свети Архангел Михаил. Таа завитка 500 сарми. Беше спремно и месото, се славеше до зори . Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Брзи крокети од компири Гнездо од компири со селско месо ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Крем чорба […]

Препораки

Палентата е најздравиот оброк на светот – еве зошто

Палентата е јадење кое настанало во северна Италија, а денес и со години наназад се јаде низ целиот свет и е мошне здрава.Може да се консумира со различни намирнии на различни начини и има одличен вкус, а секако го буди и сеќавањето за детството кај нас. Идеална е за бебиња, […]

Десерти

НЕОДОЛИВО ВКУСНИ: Топчиња со бело чоколадо

Сакате ситни колачиња? Тогаш сигурно нема да можете да им одолеете на овие топчиња со бело чоколадо. Уживајте! Повеќе рецепти на Готви.мк: Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите […]

Главни јадења

Свински гулаш со кисели пиперки

Пикантен гулаш од свинско збогатен со кисели пиперки… Повеќе поврзани рецепти на Готви.мк Гурманска домашна плескавица Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица Замена за пржење: Еве како да подготвите крцкав помфрит во рерна Топ 10 неверојатно вкусни Gotvi.mk рецепти со компири Направете домашен песто сос со тестенини Совет: Не ја фрлајте, […]

Главни јадења, Предјадења

Медитеранска чорба

Оваа хранлива чорба е идеална за студените денови што следат… Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – […]

Препораки

ПОСТОИ ГОЛЕМА ОПАСНОСТ: Овие садови перете ги веднаш по користењето

Постојат садови од кујната кои треба да бидат измиени веднаш по користењето, т.е. нивната употреба.Тука, прв на листата е кујнскиот нож кој е најдобро веднаш да се испере бидејќи во спротива бактериите и нечистотијата се лепат за него и се пренесуваат на храната. Валканите плехови исто така веднаш мијте ги, […]

Препораки

ВАЖНО: Јајцата и млекото стојат на вратата на фрижидерот? – огромна грешка, еве како треба

Горните полици се за еден вид храна, подолните за друг. Знаевте ли дека секоја полица во фрижидерите е наменета за одреден тип храна?Еве каде да ја чувата храната за да биде свежа, вкусна и подолго да трае. На горните полици температурата е најстабилна па би требало тука да ги чувате […]

Забава

ФОТО: Месото веќе на трпеза – Лепа Брена се спреми за слава

Популарната пејачка Лепа Брена, ја има за куќна слава Архангел Михаил. Таа вчера со семејството се спреми за слава.Во кулинарските вештини и помогнаа сопругот и синот Стефан, како и пријателите. Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Брзи крокети од компири Гнездо од компири со селско месо ВИДЕО: Како да направите крцкави […]

Главни јадења

Вкусен омлет од едно јајце

На овој едноставен омлет додајте му состојки по желба и уживајте во богатството на вкусови… Повеќе вести на Готви.мк Дали некогаш сте виделе долги јајца? Нема да верувате како се прават ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата? ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови ВИДЕО: Оваа декорација се прави за […]

Главни јадења

Пилешко со сланина и рузмарин

Ова пикантно јадење брзо се подготвува, а вкусот е неверојатен… Добар апетит! Прочитај и: ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини Направете домашен песто сос со тестенини Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата во која варите тестенини Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: ВИДЕО: Шпагети aлполи Италијанско предјадење за цело семејство […]

Препораки

Лекот за испукани капилари се крие во кујната

Испуканите капилари се непријатни и претставуваат една неубава појава под кожата, која не само што изгледа грдо, туку и прави други последици, за ние да се чувствуваме неугодно и не тера секогаш да носиме повеќе облека.Жените најдобро знаат што е тоа. За среќа, постојат неколку начини да се ослободите од […]

Uncategorized

ВИДЕО: Со само една банана решете ги проблемите со лицето

Само една банана ќе ги реши вашите проблеми со лицето и акните. Се што ви треба е да тркнете до некој од пазарите или маркетите, да купите банана, и да ја намачкате на лицето. Видеото ќе ви покаже како да го направите тоа. Повеќе на Готви.мк: Видео: Како да излупиме […]

Препораки

Напијте се чаша вино пред да запалите цигара – еве зошто

Ако сакате да го спречите штетното дејство на цигарите, експертите и научници препорачуваат да се напиете чаша вино пред да запалите цигара и да повлечете дим.Виното има хемикалии кои штитат од краткорочни оштетувања на крвните садови. Во едно испитување, половина од испитаниците се напиле црвено вино пред да запалат цигара, […]

Tips & Tricks

ОМИЛЕНАТА ЗИМСКА НАПИВКА: Еве како да направите совршено варено вино!

Една од омилените зимски напивки со која можеме најдобро да се згрееме се прави навистина лесно. Повеќе вести на Готви.мк: Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Направете чоко мус и гостите ќе […]

Десерти

Направете неодоливи чоколадни тартуфи

Брзо се прават, а вкусот е неверојатен… Уживајте! Повеќе на Готви.мк: Видео: Како да излупиме лук, јајце и банана Погледнете ги цените во рестораните и кафулињата во Грција Погледнете ги цените во супермаркетите во Грција Нови правила за влез во Грција – Дали дојде крај на „патлиџан“ туризмот? Гиро и […]

Главни јадења, Предјадења

Намаз од чадена риба

Овој намаз може да послужи и како замена за оброк! На здравје! Повеќе вести на Готви.мк Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано […]

Препораки

Никогаш не купувајте кујна во оваа боја – носи несреќа и сиромаштија

Фенг Шуи е древна кинеска техника која ни помага да одбереме прави елементи за куќата и да ги поставиме на правото место, за да имаме среќа, пари и хармонија. Кога се работи за кујната, катчето кое куќата ја претвара во дом, многу е важно каква боја ќе одбереме.Избегнувајте црвена кујна, […]

Tips & Tricks

ХРОНО ИСХРАНА: Јадете што сакате, колку сакате, а слабеете – што е тајната?

Хроно исхраната е посебен начин на исхрана во кој јадете што и колку сакате, а губите килограми.Основната идеја за режим на исхрана по одредено време потекнала од францускиот лекар Alain Delabosa, кој го има регистрирано својот програм во 1986 година. Овој програм претрпел бројни промени во светот. Предност е тоа […]

Tips & Tricks

Што се случува во вашиот организам кога ќе ги оставите цигарите?!

Ако размислувате да ги оставите цигарите, ќе ви дадеме 8 добри причини поради кои би требало тоа да го направите. Дознајте што се случува во вашиот организам по одредено време откако ќе ги оставите цигарите. По 20 минути: Се намалува бројот на отчукувања на срцето и крвниот притисок. По 12 […]

Видео, Десерти

Еве како да направите домашен јафа колач! (ВИДЕО)

Направете колач кој ќе ги воодушеви сите… Ако сакате брзи, вкусни и евтини колачи, ова е идеален рецепт за вас. Начинот на подготовка погледнете го во видеото во прилог: Повеќе десерти на Готви.мк: Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед Пудинг од ориз […]

Видео, Повеќе

ВИДЕО: Може да гледате како се крчка – од сега пица ќе се прави вака

Компанијата Pica kraft направи сад за печење пица, на отворено. Од садот може да ја видите пицата како крчка.Неодоливо, светот се заљуби во ова.     Повеќе на Готви.мк: Посно: Палачинки без зејтин Палачинки за 3 минути Палачинки со мед и ореви Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт Палачинки […]

Tips & Tricks

Еве што му прави сокот од калинка на вашиот организам!

Ако сакате да го успорите процесот на стареење и да го зајакнете имунитетот, пијте свежо цеден сок од калинки, советуваат стручњаците. Оваа вкусна напивка е вистински концентрат од витамин Ц, богата е со калиум и витамини А и Е, содржи фолна киселина, како и многу моќни антиоксиданси. Некои истражувања покажале […]

Повеќе

Ловеше риби кога го фати ова во мрежата – заработи милиони

Кахид ал Синани, рибар од арапската држава Оман во својата ловечка мрежа пронајде нешто лигаво, по што стана милионер, пишува „Дејли Мејл“.Се работи за амбра, отпадок од дигестивниот систем на кит. Некои тоа го нарекуваат и „пловечко злато“, а се користи во козметичката индустрија. Таа состојка овозможува мирисот на парфемот […]

Tips & Tricks

Џемперот го стави во ладилник – светнете ја гардеробата со трикови од кујната

Ова се неколку трикови за вашата облека да изгледа како штотуку да е донесена од бутик. Корисно и многу едноставно. Ставете го вашиот омилен џемпер во ладилник 3-4 часа и нема да се истегне и извитка при носењето. Ако новите чевли ви се тесни, само ставете вода во ќесе, ставет […]

Забава

ФОТО: Фотка од кујната го запали Интернетот – оваа мајка бара помош

Фотографија од една домаќинка го запали Интернетот. Сите се обидуваат да одговорат на прашањето, како жената од Кина да го отвори орманот без да паднат чиниите? Постот го лајкуваа повеќе од 15.000 луѓе. Некои велат, се надеваме рацете ти се брзи, брзо фаќај ги чиниите, други велат стави нешто меко […]

Забава

ФОТО: Ќе успеете ли да ја решите оваа загатка со храна?

Ако успеете да ја решите оваа загатка со храна, вие сте гениј. Ако три пива се 30, 2 бургери и пиво се 20, Бургер и двојни кригли се 9, колку се еден бургер, една кригла и шише пиво? Одговорот е подолу . . .       . . . […]

Видео, Главни јадења

Почнал да реди сланина во тавата: Кога ќе видите што направил, веднаш ќе се фатите за работа! (ВИДЕО)

За вкусен специјалитет не ви треба многу кулинарска вештина, а тоа ќе го видите и во оваа снимка. Потребни ви се малку сланина, компир и сирење за да го направите ова превкусно јадење. Еве и како: Повеќе рецепти на Готви.мк: Зеленчукова супа Крем супа од моркови Телешка супа со куркума […]

Tips & Tricks

ФОТО: Немате пегла, а итно ви треба? Влезете веднаш во кујната, решението е таму

Ако немате пегла при рака, а неопходно ви е да ја испеглате омилената кошула или некое друго парче облека, ова е решението. Верувале или не, едно средство од кујната ќе ви го реши проблемот засекогаш.Ви треба само обична шерпа. Постапката е следна, ја ставате облеката на даска за пеглање, во […]

Предјадења

Пикантни полнети јајца

Овие вкусни залаци лесно се подготвуваат и се вистински украс на трпезата. На здравје! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Вистински специјалитет – Бургер од растурено пилешко со барбекју сос Салата која летово ќе ја правите секој ден Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика Полнети тиквички по […]

Препораки

Овие нешта веднаш исфрлете ги од кујната!

Влезете во кујната, ставете престилка и почнете со ремонт. Ова се нешта кои мора да ги исфрлите брзо.Пластичните садови за храна кои се многу практични, мора да ги исфрлите ако веќе ја смениле бојата. Тоа е знак дека дошло време да се решите од нив. Чувате мали парчиња алуминиумска фолија? […]

Забава

ФОТО: Сестрата на српската пејачка ослабе 50 килограми

Веќе со години Ана Кокич важи за една од најубавите балкански пејачки, но и нејзината сестра не застанува покрај неа. А за се да биде поинтересно, Маја, која со години имала проблеми со килограмите, ослабела дури 50 килограми и линијата ја довела до совршенство. Повеќе од Готви.мк: Тајната на Ким […]

Забава

ФОТО: Калиопи првото кафе го пиеше со луто пиперче

Калиопи објави фотка на социјалните мрежи од својот двор, каде го пиеше првото утринско кафе до саксија со лути пиперчиња. Додека сите чуваат цвеќиња, Калиопи сака да одгледува здрава храна и да ужива. Повеќе на Готви.мк: Посно: Палачинки без зејтин Палачинки за 3 минути Палачинки со мед и ореви Северина […]

Забава

ФОТО Каролина Гочева ужива во добра храна со саканиот – љубовта цвета

Каролина Гочева ужива со саканиот Михаил во Рим со вкусни јадења и вино.- „Совршен крај на совршен ден… Фотографија направена од мојата љубов“, напиша Каролина на социјалните мрежи со што ја призна љубовта.   Повеќе на Готви.мк: 18+ ФОТО: Џастин Бибер се соблече сосема гол и им го покажа на сите […]

Препораки

Го продолжува животот: Зошто треба да јадеме грав?

Гравот е традиционално македонско јадење, а треба да го јаете бидејќи е премногу здрав.Гравот го продолжува животот, помага да се намали холестеролот, и го зголемува нивото на добриот холестерол во телото. Содржи многу витамини и растителни влакна и помага за многу болести. Повеќе на Готви.мк: Видео: Како да излупиме лук, […]

Десерти

Колач од лимон без брашно

Освежувачки и сладок, овој колач е одличен десерт без брашно. Послужете и уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед Пудинг од ориз Чоколадна баклава Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди […]

Десерти

Желе од јаболко со нане

На ова сочно желе, нането му дава посебна арома! Послужете и уживајте! Повеќе вести на Готви.мк Вакво нешто не сте јаделе: Топол сендвич со банани и нутела Ќе ви годи летово: Сладолед со омилениот нутела крем Седумдневна диета со вашата омилена храна Хороскопските знаци и храната – што треба да […]

Главни јадења, Предјадења

Пилешки прстени

Вкусни и сочни пилешки прстени… На здравје! Поврзани вести на Готви.мк Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова ужинка за на работа Свежа […]

Tips & Tricks

Имате испукани и болни пети? – три намирници од кујната и проблемот исчезнал

Со три намирници од кујната и маст која ќе ја подготвите во домашни услови. Ќе исчезнат болките во петите и тие нема повеќе да ви пукаат. Повеќе на Готви.мк: Брашно, пиво, јајца и путер – 4 состојки за генијален резултат во кујната Видео: Ставете путер и шеќер во микро – […]

Tips & Tricks

Стави кесе на дршките на бананите – ќе го правите ова секогаш

Трикови од големите мајстори за врвни деликатеси во кујната. Ако имате проблем да подготвите нешто по рецептот или ако храната пребрзо се суши, овие совети се за вас.Ако сакате вашите колачи да останат свежи подолго време, ставете парче јаболко во теглата. Путерот најлесно се топи ако ставите врела чинија и […]

Препораки

Користете нане – вреди злато!

Нането е мошне лековито и здраво и со него ќе се спасите од сите болести.Таа е една од најлековитите билки и има одличен вкус и арома. Лекува грчеви, проблеми со стомакот, алергии, глисти, лошо варење на храната, а ефективен е и против стрес. Може да ги намали менструалните болки. Нането […]

Видео, Главни јадења

Пијано органско пиле за 4 лица

Спој на традиционалните и модерните вкусови на вашата маса… Прочитајте поврзани Gotvi.mk рецепти: Маринирани пилешки ражниќи ВИДЕО: Неверојатно добар рецепт за пилешки кесадиљас Шпагети со гриловано пилешко и песто сос ВИДЕО: Рецепт за пилешко со 40 чешниња лук Специјалитет: Похoван и печен пилешки стек Супер брз и вкусен домашен сос […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: За безбеден дом – со една вилушка спасете се од крадци

Ви треба само вилушка да се спасите од крадците кои никогаш не мируваат. На ова видео е прикажано што да правите. Повеќе на Готви.мк: Крем чорба од тиква и компири Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин Мусака со печурки Мусака со карфиол и мисиркино месо Мусака на ориентален начин […]

Десерти

Палачинки од три состојки (без брашно)

Направете здрави и вкусни палачинки и послужете прелив по желба. Уживајте! Повеќе на Готви.мк: Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна! Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци Цеца со нов […]

Tips & Tricks

За кујната да блеска: Решете се од бигорот и масните наслаги со еден трик

Сите мака мачиме со бигорот и каменецот во кујната. Се собира насекаде и во најпотребните препарати за нас. Еве како најлесно да го исчистите и да го решите проблемот.Ако имате скара која е валкана, се што ви треба е алуминиумска фолија пред печењето. Така нема да имате мака со чистење. […]

Препораки

ЦЕЛУЛИТОТ Е МИНАТО: Овој евтин сок ќе ви помогне да се стопите

Со евтин сок кој ќе го направите во вашата кујна, решете се од целулитот еднаш засекогаш. Брзо е едноставно, евтино и лесно за подготовка. Повеќе на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до […]

Забава

Баба Милка откри тајни за Трамп: Јаде сарми и полнети пиперки

Баба Милка од Белград која му била дадилка на новиот претседател на САД, Доналд Трамп, вели дека тој е фамилијарен и добродушен човек на кој семејството му е на прво место.- Многу е добар и вреден, има добра душа. Не знае да ги мрази луѓето. Нема извештаченост, се е природно […]

Tips & Tricks

Еве како брзо да омекнете путер (ВИДЕО)

Откријте трик како брзо да омекнете путер без микробранова или топење на тава… Нема човек кој го извадил путерот од фрижидер и без проблем го намачкал на леб. Секогаш при таков обид лебот се распаѓа, а путерот го задржува својот облик. Истиот проблем го имаат и домаќинките кога печат колачи. […]

Повеќе, Ресторани

ВИДЕО: Неверојатен ресторан – Додека го чекаа десертот од масата излезе…

Навистина прекрасно видео. Нема да ви се верува колку забавен може да биде мигот додека го чекате десертот во овој ресторан. Погледнете во видеото: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Тајната на Ким Кардашијан за добра линија и борба со целулитот Леонардо ди Каприо – Еве која диета ви ја препорачува Северина со […]

Главни јадења

Бурек со печурки

Овој бурек е најдобар кога се служи со јогурт или кисело млеко. На здравје! Повеќе рецепти на Готви.мк Вкусни погачици Мекици Посна торта Вистинска уметност: Рецепт за солена торта Ресана торта Колач со печени јаболка Детски роденден? Еве брз и вкусен рецепт за мини пици ВИДЕО: Пица која се прави […]

Tips & Tricks

Еве кое месо е најздраво!

Нутриционистите тврдат дека козјото месо е подобро од говедското или пилешкото. Предностите кои ги наведуваат се нискиот број на калории и намаленото ниво масти. Бројни универзитети, на основа на истражувања, препорачуваат избегнување на црвено месо поради високото ниво на заситени масти кои можат да го зголемат нивото на холестерол во […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Стави цреша на стаклено шише – ќе го направите истото

Периодов нема цреши, но ако имате некоја во ладилникот за зимските денови, овој трик многу ќе ви користи. Овој човек стави цреша на врвот на стаклено шише и направи магија.Корисно за секоја домаќинка. Ви требаат само шише, цреши, и дрвено стапче. Повеќе на Готви.мк: Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како […]

Десерти, Повеќе

Денес ни е омилен на сите: Како настанал корнетот?

Омилено нешто на сите во лето ни е лижењето сладолед, но дали некогаш сте се запрашале, како настанал првиот корнет? Направен е во далечната 1904 година кога на продавачот на сладолед, Аду Димар му се потрошиле хартиените чинии. Трговецот Аду предложил десертот да се послужи во вафли кои ќе бидат […]

Препораки

Најскапиот зачин на светот: Килограм чини 25.000 евра

Верувале или не, најскапиот зачин на светот чини 25.000 евра за килограм. Се работи за шафранот кој е прекрасен цвет со темно црвена боја. Тој може да обои 100.000 повеќе пати од волуменот кој го има, а најдобриот се произведува во Гатине, Париз. Шафранот има антиканцерогени дејства, а дејствува и како […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Пет паметни трикови за во кујна

Неколку паметни трикови кои ќе ви користат во кујната. Веднаш ќе го направите истото. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Прочитај повеќе кулинарски совети и трикови ТУКА Помоќен од вијагра и афродизијак: Две состојки за да бидете ѕвер во кревет Посно: Палачинки без зејтин Палачинки за 3 минути Палачинки со мед и […]

Uncategorized

Дали почнуваат зимските температури во Македонија? Еве што вели временската прогноза

На почетокот на оваа недела времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, но постудено. Во вторник (15.11.2016 година) се очекува слаб локален дожд. Утринските температури на повеќе места во Македонија ќе се спуштат под нулата. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Повеќе информации на AccuWeather.com […]

Десерти

Јаболка со карамел и лешници

Освежувачко овошје во крцкава обвивка од карамел и лешници. Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации Десерт готов за 20 минути Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе […]

Главни јадења

Сочно пилешко со пармезан

Ова меко пилешко месо се топи во уста… Добар апетит! Прочитајте поврзани Gotvi.mk рецепти: Маринирани пилешки ражниќи ВИДЕО: Неверојатно добар рецепт за пилешки кесадиљас Шпагети со гриловано пилешко и песто сос ВИДЕО: Рецепт за пилешко со 40 чешниња лук Специјалитет: Похoван и печен пилешки стек Супер брз и вкусен домашен […]

Главни јадења

Ирски тост со пржено сирење

Совршен крцкав вкус на тост, препржено сирење и лут снеф! Добар апетит! Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Видео: Рецепт за најдобриот домашен […]

Tips & Tricks

ДОВОЛНИ ВИ СЕ САМО 5 СЕКУНДИ: Научниците велат дека оваа навика е клучна за слабеење!

За да имате фит тело и да бидете задоволни од своите пропорции, потребно е во утринската рутина да додадете една навика за која ви се потребни само неколку секунди. Имено, истражувачите потврдиле дека утрниското мерење на вага влијае на количината и видот на храната која ја конзумирате во текот на […]

Повеќе

Не е ни лук ни кромид: Од овие јадења здивот мириса најлошо

Ако мислевте дека лукот или кромидот се најлошите јадења за здивот, згрешивте.Верувале или не, здравиот зачин кари, прави вашиот здив долго време да мириса. Исто така, и туната е меѓу храната која остава најлош здив, па не ја јадете ако имате состанок или ако одите на работа. Повеќе на Готви.мк: […]

Препораки

Пиела вода на празен желудник цел месец – резултатот фрапирачки

Исповед на жена која еден месец пиела вода на празен желудник. Промените биле фрапирачки.Жената од Јапонија има долга листа промени кои и се случиле во телото и секако, како што може да претпоставите се позитивни. Таа пиела четири чаши вода на празен желудник по станувањето од кревет а од тогаш […]

Десерти

ОВОШНА ФАНТАЗИЈА: Неодолив колач со кокос и малини

Слатко уживање на кое нема да му одолеете… Уживајте! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Јадете го ова и кажете му збогум на целулитот Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Како да ослабете […]

Главни јадења, Предјадења

Јадење без месо: Крокети со компир и сусам

Ако сметате дека не можете да замислите јадење без месо, пробајте ги овие крокети со компир и сусам… Ќе бидете воодушевени! Повеќе вести на Готви.мк ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи ВИДЕО: Како да зготвите печени јајца на Шкотски начин Печен спанаќ со јајца ВИДЕО: Нема повеќе печење […]

Tips & Tricks

Заморот ве тера да јадете масна храна!

Уморните лица се склони кон конзумација на храна со многу масти, утврдиле истражувачите од Кралскиот колеџ во Лондон и Универзитетот во Амстердам. Утврдено е дека лицата кои не спијат доволно секојдневно внесуваат просечно 385 калории повеќе од лицата чиј сон е во склад со препораките на експертите. Во нивната анализа […]

Препораки

Кое е најпродавано овошје на светот? – ќе се изненадите од одговорот

Иако многумина го сметаат за зеленчук, доматот спаѓа во семејството на овошје и воедно е најпродаваното овошје во светот.Вкусен и лековит, и во Македонија се одгледува насекаде. Доматот има многу малку калории, малку масти и холестерол, а многу витамини, како и минерали. Има антиканцерогено дејство, и со своите органски соединенија […]

Повеќе

Претворете го своето утринско кафе во најслатко задоволство

Се ближи викенд и време кога своето утринско кафе можете да го испиете во мир. Време е да пробате нешто ново и својата омилена напивка да ја претворите во утринско смути. Сите состојки ставете ги во блендер и добро изблендирајте. Уживајте! Повеќе рецепти на Готви.мк: Храна која задолжително треба да […]

Tips & Tricks

Домашен сапун за раце од мед, овес и козјо млеко – еве како да го направите!

Брзо и едноставно направете домашен хранлив сапун. Овој домашен сапун ги негува и штити вашите раце. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Неверојатен рецепт со кој може да ги оставите цигарите Храна која задолжително треба да ја консумираат пушачите Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето? 10 „убијци“ на вишокот […]

Tips & Tricks

КЕЛНЕРИТЕ ОТКРИВААТ: Еве кои пијалаци не би требало да ги пиете во кафуле

Следниот пат пред да нарачате Мохито или точено пиво, размислете уште еднаш. Њујоршкиот комичар и келнер Тим Дун открил пет пијалаци кои, според неговото искуство, не би требало да ги нарачувате во кафуле. Мохито Воглавно ќе добиете лоши и неквалитетни состојки како засушена мента и расипана лимета. Наместо Мохито, нарачајте […]

Tips & Tricks

Помоќен од вијагра и афродизијак: Две состојки за да бидете ѕвер во кревет

Ако сакате да бидете ѕвер во креветот, не ви треба ништо друго освен две евтини намирници кои дома сите ги имаме.Ви требаат 30 грама суво грозје и 20 милилитри млеко. Добро искиснете го грозјето и сварете го со млекото. Пијте го ова три пати дневно и постепено смесата појачувајте ја […]

Видео, Повеќе

ВИДЕО: Вашиот Инстаграм ќе биде најпопуларен – трикови за поубави фотки со храна

Ана Ли е стилист за храна и таа ќе ви покаже како вашите порции да изгледаат поубаво за на социјалната мрежа Инстаграм.Со обични и евтини намирници и помагала ќе направите супер декорација. Повеќе на Готви.мк: Тајната на Ким Кардашијан за добра линија и борба со целулитот Леонардо ди Каприо – […]

Видео, Деликатеси

ВИДЕО: Смесата за палачинки ја стави во шприц – ќе останете без текст

Ако мислевте дека сте виделе се во кујната, сте се излажале. На ова видео е прикажана уметност со палачинки. Ставете смеса во шприц и обликувајте фигури со кои ќе направите магија. Домаќинките полудеа по ова видео.   Повеќе на Готви.мк: Леонардо ди Каприо – Еве која диета ви ја препорачува […]

Забава

Вино и уникатна торта – романтичниот Јоксимовиќ прослави годишнина од брак

Познатиот актер и водител Саша Јоксимовиќ, ја изненади својата сопруга за годишнината од бракот. Тој организирал интимна атмосфера, донел торта, а на неа ставил бројка за годишнината – осум која е симболот на нивната љубов. Таа ја дувнала свеќичката и наздравиле со вино. Повеќе на Готви.мк: Мајката на Јелена Крлеуша: […]

Забава

Што јадат Путин  и Хилари Клинтон – тајни од кујните на лидерите

Светските лидери имаат посебен начин на исхрана, а еве дел од покантериите од кујната, кои малку се познати.Рускиот претседател Владимир Путин и онака е познат по луксузниот живот. Секоја храна која ќе ја проба, се праќа прво на анализа. Хилари Клинтон која деновиве е во шок и разочарување откако ги […]

Препораки

Користите свинска маст? – ова мора да го знаете

Зимата е период на слави, јадење на прасечко, па затоа и треба да знаете се за свинската маст.Спротивно на мислењето, свинската маст не е штетна. Сепак, треба да се користи умерено. Таа содржи холестерол но и тој е потребен за нормално да функционираме, сепак треба да се јаде и употребува […]

Десерти

Ова е најдобриот фил за обланди, а еве и како да го направите!

Дури и почетниците во светот на кулинарството со овој рецепт брзо и лесно ќе направат неодолив чоколаден карамел фил кој ќе го обожавате. Повеќе на Готви.мк: Видео: Како да излупиме лук, јајце и банана Погледнете ги цените во рестораните и кафулињата во Грција Погледнете ги цените во супермаркетите во Грција […]

Видео, Главни јадења

СИГУРНО ЌЕ ВИ СЕ ДОПАДНЕ: Еве зошто по овој доручек „полудеа“ 50 милиони луѓе! (ВИДЕО)

Има ли нешто поубаво од вкусен, крцкав доручек, кој мириса на препечен леб, вкусна шунка и топен кашкавал? Секако дека не! Ви претставуваме рецепт по кој интернетот „полуде“ – го погледнале повеќе од 50 милиони луѓе, а го споделиле 500 илјади корисници на Фејсбук. Ќе ви бидат потребни меко варени […]

Повеќе

Имунитетска БОМБА

Зајакнете го телото и победете ги настинките и вирозите со помош на оваа напивка!     Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата […]

Tips & Tricks

Дали стаклените чаши треба да стојат свртени надолу – кои се легло на бактерии?

Некои ги чуваат чашите свртени надолу, а некои нагоре, но како е правилно?Ако ги чувате вашите стаклени чаши со лицето надолу, влагата ќе се задржи, и ќе станат легло на бактерии. Од друга страна, ако ги чувате обратно бактериите нема толку да се размножуваат бидејќи нема да се задржи влагата. […]

Видео, Забава

ВИДЕО: Српската пејачка матеше јајца без градник – радост за мажите

Српската пејачка Александра Пријовиќ, која и е снаа на Лепа Брена, беше гостинка во Ами Џи шоуто каде матеше јајца. Секогаш Огнен дава задачи на гостите, а овој пат на радост на мажите е добро тоа што Александра беше без градник.   Повеќе на Готви.мк: ФОТО: Марјана во жешко издание […]

Препораки

1000 зошто 1000 затоа: Причини да јадете рукола

Руколата се служи во салати, одлично го надополнува вкусот и е многу здрава.Овој додаток има хранлива вредност, не дебелее, има витамини А, К, Ц и Б, и помага за многу болести, а ова се дел од нив. Руколата има антиканцерогено дејство. Руколата е значајна против ракот на дојка. Исто така, […]

Десерти

Штрудла со шумско овошје и пудинг

Освен шумско овошје, за подготовка на овие штрудли можете да изберете и друго овошје – јагоди, вишни, малини… Повеќе на Готви.мк: Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна! Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета Ким Кардашијан откри како ослабе 15 […]

Повеќе

ВИДЕО: Во овој бар може да влезете само ако сте пијани

Во Амстердам е отворен првиот „бар за мамурлак“. Овој бар ќе работи од петок до недела, а за да влезете потребно е да пројдете на алко тест. На влезот на иновативниот ланч бар ќе ве дочекаат „инспектор“ кој со алко тест ќе проверат дали имате алкохол во крвта, а ако […]

Главни јадења

РУЧЕК ЗА ПОЛОВИНА ЧАС! Брзи и вкусни макарони!

Ова јадење ќе биде готово за само 30 минути, а сигурно ќе бидете задоволни од неговиот вкус… Уживајте во вкусот! Повеќе рецепти на Готви.мк: Зеленчукова супа Крем супа од моркови Телешка супа со куркума и брокула Мисиркина супа со јајце Пролетна супа Јагнешка чорба по традиционален рецепт Крем чорба од […]

Повеќе

Намирници кое се многу важни ако работите канцелариска работа

Долготрајното седење е поврзано со зголемено чувство на глад, висок крвен притисок, високо ниво на шеќер во крвта, воспаление и болки во зглобовите и мускулите. Сега е време за добри вести. Постојат многу работи кои можете да ги направите во текот на работниот ден како би ги избегнале негативните ефекти […]

Tips & Tricks

Никотинот го убива телото – исчистете се со овие намирници

Овие намирници го чистат телото од никотин. Евтини се, ги има во исте маркети и се вкусни.ЗЕЛЕН ЧАЈ Со пушењето телото губи течности во организмот и доаѓа во состојба на дехидрација. Зелениот чај помага телото да се исчисти. КИВИ И ЛИМОН Кивите и лимонот помагаат телото да се избори со […]

Видео, Повеќе

КАЛОРИСКА БОМБА: Спои хамбургер и хот дог и доби…

Ова видео покажува јадење кое е повеќе од калориска бомба. Тие споија хот дог и хамбургер и добија Хамдог.Би го јаделе ли?   Team Hamdog feeding the masses at ECU Open Day. A video posted by Hamdog (@hamdog) on Jul 17, 2016 at 4:57pm PDT Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како […]

Забава

Само една Македонка седела на иста маса со Трамп

Само една Македонка имаше чест да седи со новиот претседател на САД, Доналд Трамп, на иста маса. Се работи за Хелена Роза која се пофали на социјалната мрежа Фејсбук.- Ете, можам и да се пофалам дека лично и персонално имам вечерано со американски претседател. Ок, јас и уште 114 други девојки […]

Повеќе

Би пробале ли “Путиновача” ракија?

Жителите на селото Хаџинце во југоисточна Србија донеле одлука името на селото да го сменат во Путиново, во чест на рускиот претседател.Старото име на селото поттекнува од времето на турските власти и на локалните жители никогаш не им се допаѓало. После гласањето, селаните една недела работеле на новиот знак на […]

Pastes, Видео, Повеќе

Ова е омилената тестенина на Тони Сопрано

Сите мафијаши од филмовите сакаат тестенини, а токму Тони Сопрано ја обожава оваа. Тестенини со сол, бибер, морков, брокула и ќељ. Сирење како врв на уживањето и оброкот е подготвен.   Повеќе на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за […]

Повеќе

Држите диети и вежбате но нема резултат? – науката вели не сте виновни вие

Ако се изгладнувате и трчате и вежбате, внимавате што јадете и не си дозволувате задоволства, а сепак не сте ја постигнале тежината која ја сакате, тогаш не сте вие виновни.Науката вели дека губењето килограми не делува исто на сите. Кај некои е крива генетиката, кај некои килограмите доаѓаат поради емоционален […]

Десерти

Чоколаден чизкејк од 3 состојки!

Вкусен чоколаден колач кој се топи во уста. Едноставен за подготовка, а со неверојатен вкус! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Јадете го ова и кажете му збогум на целулитот Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење […]

Десерти

Кекс торта со кафе

Ќе ве освои аромата на кафе и крцкавата структура на оваа едноставна торта. Уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт […]

Tips & Tricks

КОРИСНИ СОВЕТИ: Вака намалете го чувството на глад

За да не бидеме гладни многу е важно како, кога и што јадеме. Ова се неколку совети кои ќе ви помогнат да го совладате чувството на глад.Пијте вода со оброкот. Јадете бавно, а не набрзина. Појадокот  е најважен оброк, не го прескокнувајте. Никако не јадете доцна навечер. Шетајте, пешачете или […]

Десерти

БРЗО И ЕДНОСТАВНО: Рецепт за вкусно домашно чоколадо

Постои ли нешто подобро од вашето омилено чоколадо? Постои, тоа е домашното чоколадо, кое е вкусно и здраво! Потребни ви се само 15 минути за да го направите… Уживајте! Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Еве како да ослабете според хороскопскиот знак Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а […]

Повеќе

Цезар салатата се јаде низ целиот свет но ова сигурно не го знаевте!

Сите сакаме да уживаме во вкусот на Цезар салатата, но малкумина знаат за нејзините корени.Цезар салатата датира од далечната 1924 година, од Тихуана, Мексико, од ресторанот на Цезар Кардини, со име Cesar restaurante bar. На денот на независноста на Америка, 1924 година, Цезар немал доволно намирници за гостите и импровизирал. […]

Повеќе

Сите знаеме дека мајките не тераат да јадеме но… – приказна која го шокираше светот

Деби Ризон ја обвинува мајка си за својата прекумерна дебелина. Оваа девојка од Велика Британија вели дека има 300 килограми поради мајка си која ја убедувала да јаде за да не биде анорексична.Кога достигнала тежина од неверојатни 300 килограми, веќе не можела да оди ни сама до тоалет. Сепак, нејзината […]

Повеќе

Нема да ви се верува кој го чисти студиото на „Брза кујна“

После секој вкусно приготвен специјалитет, некој е потребно да ја исчисти и среди кујната. Тоа се случува и во студиото на „Брза кујна“. Погледнете на кого му паднала таа обврска – Сигурно го познавате 🙂 Прочитај Gotvi.mk рецепти и совети од професионални готвачи: Вистински специјалитет – Бургер од растурено пилешко со барбекју […]

Видео, Повеќе

Изгледа како обична витрина, но погледнете во што се претвора кога ќе го допре стаклото! Ова ќе го посакате во својот дом!

Со развојот на технологијата, нашиот секојдневен живот се менува. Најдобар пример за тоа се интернетот, паметните телефони, ЛЦД телевизорите, паметните часовници и многу други работи кои значително го променија нашиот живот. И произведувачите на мебел дизајнираат сè помодерни парчиња кои ги комбинираат со технологија. Компанијата Панасоник ја претстави својата визија […]

Повеќе

Македонците ја обожаваат: Зошто е добро да се пие ракија?

Консумирањето на ракија може да донесе неколку здравствени предности, секако доколку не се претерува со количината. Преголема количина на ракија, а и на било кој алкохол дефинитивно ќе ви го скратат животниот век, но умерена количина може да ви го продолжи, но и да ве ослободи од стрес. Доколку пиете во […]

Десерти

Бомбици од бадеми и кафе

Неодоливи ароматични колачиња во кои ќе уживате… Повеќе рецепти на Готви.мк: Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации Десерт готов за 20 минути Конечно: Највскуниот десерт за кој […]

Препораки

Дрвена или пластична даска за кујна? – едната е легло на бактерии

Некои користат дрвена, некои пластична, но ние ви откриваме која даска се препорачува во кујната.Пластичните даски веднаш добиваат гребнатини од ножевите, а тие невозможно е да ги исчистите. Затоа, се легло на бактерии. Од друга страна, помалку бактерии има кај дрвените даски, бидејќи кај нив не се прават расекотини во […]

Препораки

ВНИМАВАЈТЕ: Зафаќа минијатурен дел од кујната а е легло на бактерии

Иако сите се грижиме за кујната и ја чистиме, бидејќи тоа е најважното место во домот каде се подготвува храната, сепак постојат мест кои се валкани и се легло на бактерии колку и да ги чистиме и колку скапи средства и да употребуваме.Се работи за мијалникот кој треба да се […]

Повеќе

Прескокнувате оброк за да слабеете? – правите огромна грешка

Многумина со цел да загубат неколку килограми решаваат да не појадуваат, па затоа прашањето е дали знаете што се случува со вашиот организам дококу не појадувате? Ако прескокнувате оброк всушност без да знаете правите огромна грешка. Во организмот се случуваат неверојатни процеси. Паѓа нивото на шеќер во крвта што влијае […]

Tips & Tricks

Едноставен трик со кој вашето евтино вино ќе поприми вкус на скапоцено

Колку пати сте посакале своите гости да ги почастите со најдоброто вино, но едноставно не можете да си го дозволите. Ние ќе ви откриеме еден неверојатен трик со кој вашетo евтино вино ќе поприми вкус на скапоцено. Сè што ќе ви треба е блендер и неколку моменти. Ставете вино во […]

Tips & Tricks

Зошто е добро да ставите лук под перница!?

Лукот е моќна состојка во зачувување на вашиот имунитет и во борбата против бројни болести, помага во прочистувањето на црниот дроб, ја чисти крвта, ги олеснува симптомите на настинка и грип, го олеснува спиењето… Египјаните џвакале сиров лук поради неговите антибиотички и антивоспалителни својства. Главната состојка на лукот е алицин […]

Салати

НЕОБИЧНА САЛАТА: Печено цвекло со сусам

Рецепт за највкусната, најсочната и најздрава салата од цвекло. Досега сте слушнале за салата од свежо или варено цвекло, но дали сте пробале салата од печено цвекло? Еве рецепт: Послужете и уживајте! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Црвена здрава чинија: Направете чорба од цвекло Освежително и здраво: Смути од шумски плодови […]

Препораки

Зелени зрнца здравје: Милион причини да јадете грашок

Грашокот е здрава намирница која треба почесто да ја внесувате во исхраната. Според тврдењата на професорот Хадемар Банкхофер од Виеан, грашокот содржи многу белковини и ја потикнува изградбата на мускулната маса.Тој го намалува холестеролот, и со големата количина на магнезиум во себе, го штити телото од стресови. Исто така е […]

Видео, Повеќе

ВИДЕО: Стефани била вегетаријанец 22 години – прв пат проба месо а потоа…

Стефани Потакис не јадела месо целиот живот. Таа е вегетаријанец 22 години, а сега за прв пат пробува каков е вкусот на месото.Реакцијата кажува се:           Повеќе на Готви.мк: 18+ ФОТО: Џастин Бибер се соблече сосема гол и им го покажа на сите Тајната на Ким […]

Uncategorized

Овој плод ги штити бубрезите и содржи витамин Ц

Мирисот на костени, печени или варени, секогаш годи и создава чувство на топлина. Костенот припаѓа на групата јаткасти плодови, но се разликува од останатите со пониска содржина на масти и голема содржина на скроб, а единствен е кој има витамин Ц. Костенот како лек Релативно голема е енергетската вредност која […]

Предјадења

Чорба од сирење

Благата и кремаста чорба е вистински гурмански оброк. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова […]

Забава

Сека откри на кого личи бебето и како ослабела по породувањето

Пејачката Сека призна дека бебето личи на таткото и дека таа немала мака да ги изгуби килограмите.-Килограмите за брзо ги симнав. Бебето е прекрасно, мирно е. Малку плаче. Вељко ми помага. Ова чувство не може да се опише. Сега е најубавиот период во мојот живот, вели Сека. Повеќе на Готви.мк: […]

Препораки

Тие се дар од природата: Имаат тројно повеќе витамини од портокалот

Постојат два вида рибизла, црвена и црна, но и двете се дар од природата кој го штити нашето здравје.Рибизлата е овошје кое го зајакнува и штити организмот, помага цревата правилно да работат и може да делува да се намалат тегобите и бооките при ревматски болки. Богата е со витамин Ц, […]

Препораки

ВНИМАВАЈТЕ: Овие намирници НИКАКО не смеат да ги јадат мали деца!

Иако се здрави и полни со витамини, сепак овие намирници не треба да им ги давате на деца.МЕД Децата до две години не смеат да јадат мед, биејќи истиот може да содржи токсини кои доведваат до труење кај нив. Имунитетот на возрасните може да се избори со нив, но на […]

Главни јадења, Предјадења

Рецепт за највкусната солена торта на светот!

Одвојте само малку време и подгответе ја оваа солена торта, сигурно ќе ви се допадне! На здравје! Повеќе рецепти на Готви.мк: Рецепт за вистински пица деликатес Летен појадок кој ќе го правите секој ден Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат Палачинки за гурмани ВИДЕО: Како […]

Забава, Повеќе

Позади сцената: Еве како изгледа во студиото на „Брза куна“ пред емисија (ВИДЕО)

Кулинарското шоу „Брза кујна“ е вистински магнет за гурманите и сите оние кои уживаат времето да го поминуваат приготвувајќи специјалитети во својата кујна. Како изгледа атмосферата пред почетокот на снимањето на една епизода од ова шоу, погледнете во видеото кое го објави Шеф Марк де Јонг: Прочитај Gotvi.mk рецепти и совети од […]

Tips & Tricks

Овој природен лек помага во спречување болести и го зајакнува организмот

Ако сакате да го зајакнете својот организам и да се одбраните од бактерии, вируси и потешки заболувања, оваа мешавина ќе ви помогне. Повеќе вести на Готви.мк: Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење […]

Повеќе

Пекабеско добитник на високо признание за корпоративна општествена одговорност

Најголемиот македонски производител на сувомесни производи и лидер во дистрибутивната дејност, Пекабеско е добитник на ЗЛАТНА МОНЕТА – бизнис награда за Корпоративна Општествена одговорност. Наградата ја доделија од Сојузот на стопански комори на Македонија од каде истакнаа дека компанија добитник на вакво високо признание за Корпоративна Општествена одговорност активно придонесува […]

Tips & Tricks

Имате темни подочници? – оваа овошка ќе ве спаси

Ако сте имале бурна вечер со пријателите и имате проблем со станувањето и темните подочници, тогаш една евтина овошка е решението за вас. Портокалот помага темните кругови под очите да ги снема за миг.Земете еден портокал и неколку лажици од неговиот сок промешајте со три капки глицерин. Смесата ставете ја […]

Видео, Главни јадења, Предјадења

Брзо и лесно: Домашна пита со компири (ВИДЕО)

За доручек, за ужина, за вечера… Згодна за секаква прилика и притоа едноставна за подготовка. Начинот на подготовка погледнете го во видеото во продолжение:   Повеќе рецепти на Готви.мк: Рецепт за вистински пица деликатес Летен појадок кој ќе го правите секој ден Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе […]

Tips & Tricks

Со само еден трик секоја тестенина ќе ја сварите за минута!

Ова е корисен трик кој ќе и помогне на секоја домаќинка, особено кога нема многу време од работните обврски.Знаеме дека тестенините се варат за 10-15 минути, но постои еден трик со кој многу побрзо и полесно ќе зготвите деликатеси од италијанската кујна. Се што треба да направите е да ги […]

Препораки

Овој дел од морковот сите го фрламе а е најздравиот!

Секоја домаќинка дури и најискусната која е во кујна со години, ја прави оваа грешка. Веројатно откако ќе прочитате ќе сфатите дека и вие го правите истото.Имено, сите го фрламе листот од морковот, а тој содржи најмногу витамини, освен плодот. Богат извор на витамини и минерали, богат е со витамини […]

Повеќе

Вие сте од луѓето кои јадат лед? – ова е лоша вест за вас

Ако сте меѓу оние луѓе кои сакаат да грицкаат лед, откако ќе си го испијат пијалокот од чашата, имаме лоша вест за вас.Личностите кои патат о еден облик на анемија често имаат порив да јадат лед. Ова се симптомите кои не смеете да ги игнорирате: Слабост и омалаксаност, бледоликост, лош […]

Видео, Салати

Рецепт за највкусните маринирани шампињони (ВИДЕО)

Лесно се подготвуваат и се поевтини од оние кои ги купувате во продавница… Овие маринирани печурки сигурно ќе бидат неизоставен дел од вашата зимска трпеза. Одлични се како прилог и добро ќе ви дојдат за зимскиот пост. А како можете да ги подготвите погледнете во видеото во прилог: Повеќе рецепти […]

Tips & Tricks

ТРИК ЗА БЛЕСКАВИ ПОДОВИ: Додајте ја оваа состојка и домот ќе блеска како никогаш досега

Само една состојка од вашата кујна ќе направи вашите подови да блескаат како никогаш досега! Еве како со помош на црн чај да направите средство за бришење на подовите во куќата. Потребни ви се 2 литри вода и 8 кесички црн чај. Во зовриена вода ставете ги кесичките чај и […]

Tips & Tricks

ПРСТИ ДА ИЗЛИЖЕШ? Единствен трик за поховање месо

Нема ништо послатко од сочно и поховано месо. Еве неколку трикови за совршено поховање на вашата омилена храна: – Месото за поховање исечете го на еднакви делови. – Пред поховање, омекнете го месото така што ќе го исчукате. – Потоа избришете го месото со хартиена салфета. – Месото прво извалкајте […]

Повеќе

Сите ги сакаме но дали го знаете ова: Како пукаат пуканките?

Пуканките се омилено мезе, грицки и забава за многумина, но она што е најинтересно за ни, освен одличниот вкус, е тоа како настануваат.Тие настануваат со печење н зрна пченка која поради притисокот и топлината, на околу 200 степени, пука, а скробот одвнатре го формира белиот дел од пуканката, кој е […]

Повеќе

Колку Македонците пијат алкохол? – еве каде се пие најмногу

Спротивно од мислењето кое сите го имаме, Русите сепак не се најголемите консумирачи на алкохол на светот. Ако може да им се верува на најновите истражувања, највеќе алкохол се пие во Белорусија, и тоа дури 17,3 литри по жител годишно.По Белорусите на листата се Литванците и Чесите, со нешто повеќе […]

Tips & Tricks

Тука греши и најискусната домаќинка: Најчести грешки кои ги правиме со компирот

Компирите се омилено јадење на сите генерации, но иако домаќинките приготвуваат со години, веројатно секоја од нив има направено некоја од овие грешки.ЗАМРЗНУВАЊЕ Компирот треба да се јаде свеж, веднаш по лупењето и печењето или пржењето. Скробот на ниска температура се претвара во шеќер и станува мошне штетен. Дрвени кутии […]

Повеќе

Што се крие во брзата храна? – ќе се шокирате кога ќе видите што јадеме

Иако многумина знаат дека брзата храна е штетна, сепак не се откажуваат од неа. Како што пренесува Натуралњуз, брзата храна е далеку полоша и поопасна од она што се мисли.Поради мастите и животните често заболуваат од рак, а се развииваат и полоши заболувања. Ерик Шлосер објави книга под името “Fast […]

Десерти

Ултимативен пијалак за оваа зима: Заборавете на варено вино и топло чоколадо!

Пијалак кој во исто време ќе ве згрее и орасположи! Студеното време со себе носи топли напитоци, а доколку сте љубител на варено вино и топло чоколадо тогаш овој нов пијалак ќе ве воодушеви. Овој пијалак го смислила американската блогерка Кајли Мишел која ги споила совите два омилени пијалаци, топло […]

Десерти

Колачи по рецепт на нашите баби

Колачот по рецепт на нашите баби можете да го „освежите“ со сладолед или компот од вишни. Уживајте! Повеќе на Готви.мк: Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации Десерт готов за 20 минути Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп […]

Главни јадења, Предјадења

Домашни кифлиња со сирење

Вкусно домашно пециво одлично за доручек или вечера. На здравје! Поврзани вести на Gotvi.mk Топли кифлички кои се топат во уста Домашни кифлички Кој е за топли кифлички? Млечни кифлички Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Свечена […]

Препораки

СТРОГО ЗАБРАНЕТО: Овие нешта не смеат да бидат ни близу микро печката

Ако сакате здрав живот, постојат нешта што никако не треба да ги оставате во и до микро печката.Никако не се обидувајте да направите јајца во микро, резултатот ќе биде катастрофа. Влагата која се создава внатре при работењето на микрото, ќе создаде хаос. Може да дојде и до експлозија. Исто така […]

Видео, Забава

ВИДЕО: Му даде на детето јајце, а тоа сите ги изненади – мора да погледнете

Дали вие им давате на вашите мали дечиња да си играат во кујната? Многу родители често им дозволуваат на децата да си играат во кујната со приборот, но ова што се случи на видеото никој не го очекуваше.Најчесто дечињата прават неред, но ова бебенце навистина скрши јајаце и го размати, […]

Препораки

Вашето тело СЕ ТРУЕ поради една намирница – секојдневно ја внесуваме, внимавајте

Секојдневно пиеме кафе со шеќер, каснуваме благо, но не сфаќаме колкава штета му правиме на телото.Максималната количина на шеќер е 150 калории или 37,5 грама или 9 лажички за мажи, однсно 100 калории, 25 грама или 6 лажички дневно за жени. Ова го препорачува Американ Харт Асосиејшн, бидејќи поголемото ниво […]

Tips & Tricks

Најјаката домашна напивка: Ќе го снема салото за само 7 дена!

Оваа напивка би требало да ја пробате, бидејќи е многу здрава и има многу предности. Ова е еден од здравите природни начини да му помогнете на вашиот организам, а покрај тоа напивката е многу ефикасна кога се работи за масните наслаги. Многумина кои ја пробале се многу задоволни и велат […]

Десерти

Бомбици од банана и кокос

Слатко егзотично уживање… Уживајте! Повеќе рецепти на Готви.мк: Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации Десерт готов за 20 минути Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: […]

Повеќе

Имала 30 години и 116 килограми: Исфрлила една намирница и се преполовила

Триесет годишната Ванеса Додсворт пред пет години имала неверојатни 116  килограми и ја оценувале како 50 годишна жена. Таа се решила дека треба нештата да ги превземе во свои раце и да изгуби килограми.И бил дијагностициран и рак на лимфните жлезди, па Ванеса морала да направи нешто што ќе и […]

Tips & Tricks

ВНИМАНИЕ: Знаци дека вашиот црн дроб е полн со токсини!

Доколку се прашувате во каква состојба е вашиот црн дроб, можеби би требало да проверите дали патите од некои симптоми кои би можеле да укажуваат на невољи? Постојат повеќе знаци дека вашиот црн дроб е полн со токсини, пишува Hearthysoul. Прочитајте кои се и обидете се да се присетите дали […]

Забава

ФОТО: Вака се опушта најубавата русокоса на српската естрада

Вино, свеќи и романтика. Вака се опушта убавата барбика од Нови Сад, Наташа Беквалац.Погледнете ја фотката од нејзината идеална вечер. Повеќе вести на Готви.мк: ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација 10 „убијци“ на вишокот калории Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи […]

Забава

ФОТО: Вака се опушта мама Сека кога малиот Јаков спие

Српската пејачка Сека Алексиќ се опушти со својот омилен десерт, протеински палачинки. Убавата Србинка која е тазе мама најде време и за уживање додека малиот Јаков спие. Повеќе вести на Готви.мк: 10 „убијци“ на вишокот калории Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве […]

Главни јадења, Предјадења

Рецепт за брзо јадење: Уштипци со туна

Неодоливи и несекојдневни уштипци… На здравје! Повеќе вести на Готви.мк Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено За сите гурмани – Палачинки кватро салами Посно: Палачинки без зејтин Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт Неодоливо вкусна: Домашна торта со […]

Tips & Tricks, Видео

Еве како да избегнете пена во газираните пијалаци (ВИДЕО)

Никој не сака кога става газиран пијалак во чаша, а потоа мора да се бори со вишокот пена. Еден Русин одлучил да му стави крај на тоа, а бидејќи е Русин, секако дека тоа решение вклучува и алкохол. Погледнете го видеото: Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Со Нордиска диета слабејте без […]

Препораки

Јелена Ѓоковиќ се откажа од оваа храна: Лесно е, можете и вие

Сопругата на Новак Ѓоковиќ, најдобриот светски тенисер, е секогаш во центарот на вниманието. Таа плени со својата широка насмевка и витка става.Таа призна од што се откажала за да изгледа толку слабо и убаво: -Се откажав ор месо, риба, млечни производи и шеќер. Мојата исхрана се состоји од 70 отсто […]

Повеќе

Наместо лек за Алцхајмер му го давала ова

Алцхајмеровата болест е тешка и предизвикува губење на памтењето. Педијатарот Мери Т. Њупорт го подели светот со својата приказна која спаси живот.Таа на својот сопруг на кој му била дијагностицирана оваа болест, му давала само една намирница од кујната, наместо лековите кои не му помагале. Стив изгубил желба за борба, […]

Повеќе

Ема е најстара жена на светот и тврди: Го јадам само ова!

Ема Морано, најстарата личност на светот, која на 27 октомври наполни 117 години, тврди рече дека јајцата се тајната за нејзината долговечност.- Јадам по две јајца на ден и тоа е тоа. И колачи. Но, не јадам многу, затоа што немам заби, изјави Морано, која се уште има бистар ум, […]

Повеќе

ЌЕ ВЕ ПРЕПОЛОВИ ЗА ЕДНА НЕДЕЛА: Слабејте со овој напиток

Ако мака мачите со килограмите или едноставно сакате да ослабете за да ја доведете линијата до совршенство, тогаш ова е решението за вас. Ви нудиме напиток кој ќе ве преполови за една недела. Повеќе поврзани вести на Готви.мк: Тајната на Ким Кардашијан за добра линија и борба со целулитот Леонардо […]

Десерти, Препораки

Јелена Ѓоковиќ објави рецепт за еден од најубавите десерти во светот

Јелена Ѓоковиќ која деновиве е актуелна по семејните фотографии од прославата на роденденот на нивниот син, како и слатките заеднички фотографии со сопругот Новак Ѓоковиќ, објави фотографија од неодолив десерт. Погледнете: Just an idea….😍 great recipe! #happysunday A photo posted by Jelena Djokovic (@jelenadjokovicndf) on Oct 9, 2016 at 8:21am […]

Препораки

ВНИМАВАЈТЕ: Овие болести се предизвикани од јадењето во Микро

Иако денес сите живееме брзо и сакаме да приготвуваме брзи јадења, со оглед на тоа колку работни обврски и малку време имаме, треба многу да внимаваме каква храна консумираме.Храната подгреана во микро печка е многу опасна и може да доведе до повеќе проблеми и болести. Зрачењето од микро печката може […]

Tips & Tricks

ЌЕ ВЕ ВООДУШЕВИ: Наједноставниот трик за совршена паста!

Понекогаш не ви успева да направите убава паста? Не очајувајте, решението никогаш не било полесно. Заборавете на форите за паста на кои досега сте навикнале. Следете ги овие упатства и јадењето ќе биде навистина вкусно. Ставете тестенини во празна тава, значи не во тенџере, туку во малку подлабока тава. Налијте […]

Видео, Десерти

СТАР ЛЕБ И ЈАБОЛКА: Рецепт за неверојатен колач! (ВИДЕО)

Дојде времето на јаболката, да ги искористиме на најдобар можен начин! Ви донесуваме рецепт за идеален десерт од стар леб и јаболка, прелиен со карамел сируп. Начинот на подготовка погледнете го во видеото во прилог: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Јадете го ова и кажете му збогум на целулитот Рецепт за […]

Tips & Tricks

Овој чај ќе ви помогне во борбата против грипот!

Овој чај ќе ви ги ублажи симптомите од настинка и грип. Повеќе вести на Готви.мк: Брза диета според вашата градба на тело Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна Рецепт за облоги […]

Повеќе

ФОТО: Започна акцијата за чистење на Водно

Млади активисти од различни етнички групи, обединети под Движењето за едукација и унапредување на дијалогот „LEAD“ во моментов (30.10.2016 година во 13 часот) ја спроведуваат петтата акција за чистење на Водно. Акцијата, чие мото е „В џеб, ако нема каде друго!“ е поддржана во рамките на програмата Civica Mobilitas. Gotvi.mk се […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Вакумираше месо без никаков апарат – корисен трик за зимата

Полека но сигурно се прават зимница, ајвар и сите намирници кои со себе ги носи есента. Она што е најважно за зимата е да имаме начин како да замрзнеме намирници кои ги нема во тој период, за да уживаме во вкусот.На ова видео е прикажан наједноставниот начин за вакумирање, без […]

Tips & Tricks

ВРЕДИ ДА СЕ ПРОБА: Напивка против хроничен замор, главоболки и недостаток на енергија

Старите Грци практикувале чистење на дебелото црево како би го ослободиле телото од вишок слуз и несварена храна. И денес добро е познато дека тоа помага кај чувството на хроничен замор, главоболки, ниско ниво енергија во телото и сабеење. Добро делува и на нервниот систем, пренесува Атријум. Денес ситуацијата со […]

Препораки

Докторите го препорачуваат наместо лекови: Јадете го секој ден

Џемот е навистина вкусна но и здрава и корисна намирница во кујната. Џемот помага да ги решите сите проблеми со цревата во вашиот организам.За да немате тегоби, да се исчистите од сите отрови и да не се чувствувате подуени, лекарите го препорачуваат како лек. Повеќе вести на Готви.мк: Многу вкусно […]

Tips & Tricks

ОПОРАВЕТЕ ГО ОРГАНИЗМОТ: Детоксикацијата е вистинскиот пат

Есента е идеално време за прочистување на организмот и враќање на енергијата. Замор, поспаност и недостиг на енергија се најчестите „пријатели“ на есента. Денот е се` пократок, помалку светлина, а ние повеќе јадеме и помалку се движиме. Детоксикацијата е посакувана пред зима како би го зајакнале имунитетот и како би […]

Tips & Tricks

ЛОШИТЕ МИРИЗБИ ЌЕ ИСЧЕЗНАТ: Трик со лимон кој ќе ви го олесни секојдневието

Лимонот е многу корисен и содржи многу лековити својства кои се одлучни за нашето здравје. Исто така, им дава одличен вкус на храната и пијалоците. Многу е добар за здравјето на нашето срце и коса, а ги елиминира и вирусите и бактериите. Time for Natural донесува ефикасен трик кој ќе […]

Tips & Tricks, Видео

Закопал сирово тесто во земја и почекал 24 часа: Крајниот резултат е неверојатен! (ВИДЕО)

Во овој краток филм Алисон Грасо го претставува Виктор Свеинсон, кој на традиционален начин подготвува, темен, ‘ржен леб на Исланд. Свеинсон вели дека температурата на земјата тука е 100 степени Целзиусови, што е доволно жешко за лебот да се испече за 24 часа. Рецептот се состои од две шолји ‘ржено […]

Tips & Tricks

ДОКТОР ОТКРИ ГЕНИЈАЛЕН ТРИК: Против најголемиот проблем со една намирница од кујната

Иако повеќето луѓе знаат дека стапчињата за чистење уши се всушност само продолжение на проблемот и само ја туркаат нечистотијата навнатре, поради што и лекарите не ги препорачуваат, сепак сите ги користиме бидејќи не постои друг начин да го решиме овој проблем.Докторот Дејвид Џил најде решение и тоа во една […]

Забава

Српската пејачка признава: Вака ослабев 10 кила за два месеца!

Српската пејачка Ана Кокиќ важи за една од најсексапилните на естрадата, а во минатото мака мачеше со килограмите. Убавата Србинка открива како ослабна 10 килограми за само два месеци.- Не сакав да се ставам на исцрпувачки диети, не сакав да ми падне имунитетот и да се разболам. Затоа консумирав само […]

Повеќе

ФОТО ИДИЛА: Попова Шапка покриена со снег

Како што најавија метеоролозите, Македонија го дочека првиот снег за оваа сезона. Љубители на скијањето, снегот и зимските спортови подготвувајте се за зима 🙂 Попова Шапка денес изгледа прекрасно покриена со снежна покривка. Погледнете ја оваа фотогалерија која ја објави Фејсбук страната „We Have Snow – Попова Шапка“ и уживајте: […]

Препораки

Ставете го ова во утринското кафе и слабејте!

Сите сакаат да се разбудат со шолја кафе, а за некои денот не ни почнува без оваа магична напивка. Ако сакате да уживате во вкусот на црното кафе, но и при уживањето да топите килограми, ова е се што ви треба. Ќе слабеете, ќе бидете полни со енергија и секако […]

Салати

Еве како да направите сос од кикирики

Овој вкусен сос одлично оди со пилешко месо или зеленчук на скара. Уживајте! Повеќе поврзани статии на Готви.мк: Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас? ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска […]

Десерти

Чоколаден мус

Постојат разни варијанти на чоколаден мус, но оваа е наједноставна и нуди најбрз пат до чоколадно уживање. Повеќе рецепти на Готви.мк: Десерт готов за 20 минути Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: […]

Десерти

Неодолив крем од банани

Засладете се со вкусен крем од банани… Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк Енергија за цел ден: Почнете го денот со чоколадно смути Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета Портокалово смути – за да бидете активни цел ден Смути од лубеница за почеток на денот – […]

Препораки

Ова НИКАКО не го јадете ако имате главоболки – еве како да си помогнете

Ако патите од мигрена, помогнете си самите на себе со намирници од кујната. Доколку го имате овој проблем, кој е еден од најчесто застапените на денешницата, треба да внимавате што и како јадете.НИКАКО не смеете да консумирате чоколадо, кафе, црн чај, житарки со глутен, кикиритки и алкохол. За да ја […]

Главни јадења

Ароматичен компир од рерна

Компир во ароматични билни зачини, уште и запечен – вистинско уживање… На здравје! Повеќе вести на Готви.мк: Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот […]

Препораки

Студенти ова е лекот: Две супер намирници за концентрација

Едно ново истражување покажува дека црната чоколада и зелениот чај се идеалната комбинација за вашата концентрација. Па, наместо да се труете со кафе, за да останете будни и да учите или да ги завршите работните обврски во текот на ноќта, ви требаат само овие две намирници кои заедно прават моќна […]

Повеќе

Денес е традиција но еве како почнало: Зошто има вдлабнатина на вината?

Рeтко кој не сака да отвори и да ужива во едно добро шише вино, а она што не може да не се забележи е дека скоро сите шишиња имаат вдлабнатини на дното.Уште кога почнале да се произведуваат првите шишиња за вино, било тешко да се направи шише со рамно дно […]

Tips & Tricks, Видео

(ВИДЕО) Здрава и нездрава храна: Еве како изгледаат 200 калории!

Колку храна треба да изедете, здрава или нездрава, за да внесете до 200 калории? Можете да изедете многу повеќе здрава храна пред да дојдете до 200 калории, но постои и неквалитетна храна која не содржи многу калории. Исто така, постојат и некои видови здрава храна кои содржат многу калории. Погледнете […]

Видео, Десерти

Вкусен колач со јогурт и џем (ВИДЕО)

Преубав, мек и вкусен колач кој брзо и лесно се подготвува! Повеќе рецепти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате […]

Десерти, Посно и веге

Палачинки без јајца и млеко

Овој рецепт потекнува од античка Грција и е највкусниот доказ дека врвен десерт може да се направи и без јајца и млеко. Уживајте! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: За сите гурмани – Палачинки кватро салами Солени палачинки Палачинките на Леа Посно: Палачинки без зејтин Палачинки за 3 минути Палачинки со мед […]

Видео, Повеќе

Тоблероне чоколадото крие огромна тајна – погледнете ја опаковката пред да јадете

Нема кој не уживал во слатките триaголници од вистинско швајцарско чоколадо. Тоблероне е чоколадо кое се продава низ 122 земји ширум светот, а кое сите ние често го јадеме без да погледнеме што има на пакувањето. Токму поради тоа веројатно не сте ја забележале тајната која се крие во пакувањето. […]

Видео, Повеќе

Стави масло во кора од мандарина – резултатот генијален

 Мандарините се исклучително вкусни и шират неодолива арома. Полни се со витамини, изобилуваат со здравје и се совршени за декорација. Сепак, сите ја фрламе кората, но од сега наместо да го правите тоа, ви нудиме генијална идеја.Ви требаат мандарина, нож, кибрит и масло. Исечете ја мандарината така што ќе може […]

Видео, Забава

Му рекла на сопругот да ја отвори рерната – го нашол она што го чекал 17 години

По цели 17 години борба со неплодност, Дана и Аркел изгубиле надеж дека некогаш ќе станат родители. Парот претрпел четири абортуси и едно мртвороденче, но продолжиле да се молат и секогаш верувале во чудо.Во видеото подолу можете да погледнете како изгледал моментот кога Аркел дознал дека ќе стане татко! Среќата […]

Главни јадења

Поховани сендвич тиквички од рерна

Лесно и брзо до вкусен оброк… На здравје! Повеќе вести на Готви.мк: ФОТО: Фестивал на виното во Македонско село – Втора вечер Почнува Фестивалот на виното во Македонско село – Еве ја програмата „Македонско село“ – магнет за домашните гости и странските туристи Проверете кога имате автобус до „Македонско село“ […]

Видео, Главни јадења

Пресече кромид на четири дела и го поли со оцет: Кога ќе видите зошто, веднаш ќе го направите истото! (ВИДЕО)

Поради своите антивоспалителни својства, како и поради антиоксидансите, кромидот се вбројува во најздравите зеленчуци. Во продолжение погледнете неверојатен начин на подготовка на кромид. Потребни ви се кромид, маслиново масло и оцет, а по желба и сол и бибер. Погледнете го начинот на подготовка: Повеќе вести на Готви.мк Брзо и освежително: […]

Tips & Tricks

Еве зошто храната која ја подготвувате не е вкусна!

Ова се најголемите гревови во кујната. Маснотии Премногу маснотии не се добри ниту за здравјето, ниту пак за вкусот на храната. Премногу готвење Тука нема помош! Зачини Што повеќе состојки имате, тоа помалку главните вкусови доаѓаат до израз. Преполна тава Ако ги натрупате сите состојки, вашата храна ќе почне да […]

Препораки

Знаете ли колку е опасно салото на стомакот? – еве како да се решите од него

Нема жена, па ни маж на планетава кои не внимаваат што јадат, и кои не се грижат за изгледот. Многумина мака мачат со оној најголем проблем денес поврзан со дебелината, а тоа е салото на стомакот.Истражување објавено во „Annals Internal Medicine” покажува дека пострашно од салото на стомакот нема. Дури […]

Препораки

Овој есенски зеленчук има повеќе витамин Ц од портокалот

Ќе се изненадите кога ќе дознаете колку витамини содржи! Карфиолот е есенска намирница која има огромна количина витамин Ц, така што во свеж карфиол има околу 80 посто од вкупната количина.Содржи и витамин Б и фолна киселина, и помага за подобар имунитет, намалување на холестеролот, помага во борбата против рак […]

Препораки, Ресторани

Што ќе јадеме денес од Спицикото во Скопје Сити Мол?

Парче или фамилијарна пица, огромен избор на сендвичи, свежи салати, но и пити… Одличен избор на кафиња, но и префинети десерти – Gotvi.mk предлог да ја започнете неделата со нешто вкусно, квалитетно и секогаш свежо направено во Спицикото во Скопје Сити Мол. Спицикото е еден од најстарите и најпознатите македонски […]

Повеќе

Науката го кажа своето: Причината поради која се дебелееме е шокантна

Науката го кажа своето. Според последните истражувања во САД, откриена е причината поради која најмногу се дебелееме.Според истражувачите, вишокот килограми е поврзан со тоа колку често зборуваме за дебелеењето. Родителите кои многу зборувале за диети, имале дебели деца. Навиките стекнати во детството ретко се искоренуваат, па затоа обидете се да […]

Препораки

ПРАВИМЕ ГРЕШКА ОПАСНА ПО ЖИВОТ: Не ги подгревајте овие три намирници!

Иако секојдневно го правиме тоа, овие три намирници никако не смеат да бидат подгреани. Јајца Тие спаѓаат во ризична група и никако не смеете да ги подгревате. Имаат преност што можат да се чуваат на ладно во фрижидер и долго да траат, па почитувајте го тоа правило. Печурки Се јадат […]

Повеќе

Ќе се менува времето – Дали сте психички подготвени?

Зимското сметање на времето годинава почнува на 30 октомври во 3 часот после полноќ. Стрелките на часовникот ќе треба да ги вратиме 1 час назад. Иако денот се уште трае до 19 часот, како што доаѓа зимата, така порано ќе се стемнува. Со зимското сметање на времето ќе спиеме еден […]

Видео, Десерти

Ставила јаболко среде лиснато тесто. Еве како овошјето го претворила во вкусен десерт!

Имате само неколку состојки и сакате да направите вкусен десерт? За овој рецепт потребни ви се само тесто и јаболко. Исечете го тестото како во видеото, ставете јаболко во средината, извадете ја внатрешноста од јаболкото и наполнете со парчиња бело чоколадо, малку шеќер и цимет. Потоа преклопете го лиснатото тесто […]

Главни јадења, Предјадења

Супа со печено пилешко месо

Одличен начин да го искористите остатокот од печеното месо и да направите вкусно јадење. Повеќе рецепти на Готви.мк: Зеленчукова супа Крем супа од моркови Телешка супа со куркума и брокула Мисиркина супа со јајце Пролетна супа Јагнешка чорба по традиционален рецепт Крем чорба од тиква и компири  

Tips & Tricks

За лицето има шминка, но за вратот… – избришете ги годините со домашна маска

Проблемите со лицето можат да се средат со шминка, но еден од главните проблеми кај жените е кожата на вратот. Еве како да си помогнете за да го зацврстите овој дел од телото. Поврзани вести на Готви.мк: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како […]

Tips & Tricks

Оваа напивка делува како да сте направиле 100 стомачни!

Не сте задоволни од својот изглед, а посебно ве нервира вашиот стомак? А ако немате време за теретана, обидете се да ја вратите самодовербата со напивка која делува како да сте направиле 100 стомачни, пишува Run Healthy Life Style. Секако, не постои магично стапче кое ќе ве претвори во супермодел, […]

Повеќе

Ананасот не е едно овошје, ако мириснете банана слабеете: Изненадувачки факти за храната

Неколку факти за храната кои ќе ве изненадат. Верувајте, точни се:   Луѓето кои јадат брза храна пред спиење имаат кошмари. Ако мириснете банана и зелено јаболко губите килограми. Ананасот не е една овошка, туку група од овошки кои растата заедно. Јадењето сланина ви помага при мамурлак. Ако држите заедно […]

Препораки

ДОКТОРИТЕ НЕМААТ ОБЈАСНУВАЊЕ: Ова е лек за рак, артритис, холестерол и 10 други болести

Медот е чудотворна намирница која ги запрепастува и лекарите сосвоите лековити и моќни својства.Медот се препорачува во сите јадења, има многу витамини и помага за многу болести. Штити од инфекции, болести на срцето, го намалува холестеролот, помага за артритис, грип и настинки и го подобрува имунитетот. Затоа, почесто консумирајте мед […]

Главни јадења

Компир во сос од лимон

Компирот во сос одлично оди со пикантно месо… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како […]

Видео, Салати

ВИДЕО РЕЦЕПТ: Француска салата

Малкумина се оние кои не сакаат француска салата, но знаете ли да ја направите? Начинот на подготовка погледнете го во видеото во прилог: Повеќе рецепти на Готви.мк:   Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен […]

Повеќе

Отворен е ресторан во кој сите јадат голи – со месеци се чека за влез

 Поделен е на два дела, едниот е за нудисти и е забрането фотографирање, другиот за другите гости. Отворен е првиот гол ресторан во Лондон, а веќе 46.000 луѓе чекаат на ред да влезат во него. Во делот за нудисти има веганска храна, се јаде во мрак, со светлина од свеќи. […]

Tips & Tricks

Резултатите видливи веднаш: Есенска диета која топи килограми

Есенска диета со супа од зелка од која резултати има веднаш:1 ден Првиот ден, освен супата, дозволува и овошје. Овошјето сепак треба да биде нискокалорично и со голема содржина на вода како  лубеница, диња, праска. 2 ден Вториот ден заедно со супата дозволен е и зеленчук за меѓуоброци како домати, […]

Главни јадења

Идеална вечера во студените денови: Пробајте ги највкусните топли сендвичи

Доколку не знаете што да подготвите за вечера или пак за доручек, ви предлагаме да се потсетите на добриот вкус на топлите сендвичи од рерна. На здравје! Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот рецепт за кифли […]

Видео, Десерти

Почнала да го сече тестото на мали ленти. Кога ќе видите што направила веднаш ќе одите во кујна!

Ќе се сложите со нас кога ќе кажеме дека нема таков човек кој не сака слатко. Повремено треба да изедеме и нешто слатко бидејќи таквите намирници поттикнуваат продукција на ендорфин кој испраќа сигнали на задоволство. Токму поради тоа ги обожаваме разните специјалитети… Во продолжение погледнете како да направите благ помфрит […]

Салати

Без овој рецепт зимницата не е целосна: Пиперки во павлака

Пиперките во павлака се совршени како прилог или како салата… Поврзани вести на Gotvi.mk: Вкусен појадок Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го […]

Повеќе

Знаете ли кој е најдебелиот народ во Европа?

Малтежаните се најдебелата нација во Европската унија, а Романците се најслабите, се наведува во податоците изнесени од свепската агенција за статистика Еуростат.Секоја шеста личност во ЕУ е дебела, што е околу 15,9 отсто од популацијата. Дебелината е поизразена помеѓу постарото и помалку оброзовано население, наведува Еуростат. Малтежаните се најмногу погодени […]

Повеќе

Денови за скара и пријатели – кога ќе уживаме во 2017?

Сите со нетрпение ги чекаме неработните денови и најмногу од се продолжените викенди, кога може да здивнеме од работните обврски и станувањето рано наутро.Тоа се денови кога може да одиме на излет, да приготвиме семеен ручек, да прошетаме со пријателите, и да ја распалиме скарата. Еве кога ќе имаме вакво […]

Tips & Tricks

Ги стави нозете во јаболков оцет – за 30 минути се случи ова!

Наместо да трошите пари на скапи препарати, ви треба само јаболков оцет. Овој метод ќе ве прочисти подобро од било која друга намирница.Оваа метода за детоксикација е многу евтина, и секако многу ефективна. Наполнете легенче со топла вода, ставете шолја јаболков оцет, и промешајте. Држете ги стапалата околу 30 минути. […]

Повеќе

ФОТО: Тијана меси лепче

Нашата позната пејачка, Тијана Дапчевиќ, на Фејсбук објави интересна фотографија на која таа меси лепче и подготвува вкусен специјалитет 🙂 Тијана објави дека ова е сцена од ТВ серијата „Преспав“ која се емитува на ТВ „Телма“. Повеќе инфо за серијата: ТВ серијата „Преспав“ е „сит-ком“, со информативен и забавен карактер, […]

Tips & Tricks, Главни јадења

Ова е тајната на совршена домашна пита: Тајната не е во корите, туку…

Ви откриваме рецепт за совршен прелив за домашна пита која со помош на ова секогаш ќе ви успева: Секоја кора премачкајте ја со овој прелив, а филувајте ја со што и да сте наумиле. Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: Рецепт за вистински пица деликатес Летен појадок кој ќе го […]

Главни јадења

Јајца полнети со туна

Идеални за послужување на забава, брзо се подготвуваат, а се многу декоративни и вкусни. На здравје! Оваа салата е особено здрава поради тоа што туната е богата со витамини, омега 3 масни киселини и протеини. Повеќе вести на Готви.Мк. Ќофтиња од тиквица   Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата […]

Главни јадења

Диетална чорба со леблебии – вкусен и здрав оброк!

Одличен избор за сите кои внимаваат на линијата… На здравје! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен […]

Препораки

Маска за раце со која ќе ја победите есента

 Победете ја есента и сите непријатности која ги носи таа со себе. Ви треба само компир  за да се спасите од испуканите и суви раце. Повеќе поврзани вести на Готви.мк: ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата? ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови ВИДЕО: Оваа декорација се прави за минута, […]

Повеќе

Чудото од намирница со која Викторија Бекам ги победи акните

Кога станува збор за Викторија Бекам и нејзиниот изглед, познато е дека таа е модна икона, има најтенок струк и и покрај многуте деца кои ги роди, изглед на кој можат да и завидуваат и помлади девојки.Таа никогаш не криела дека со години се борела со акните, а на крајот […]

Повеќе

ФОТО: Таа е Инстаграм Ѕвезда – ослабе 47 килограми и сега изгледа вака!

Бразилската блогерка Раина Тринидаде ослабна неверојатни 47 килограми, а со вишокот килограми се мачела со години. Таа за да се доведе до совршенство се довела и во опасност со секакви диети, изгладнувања и методи.Сепак, иако е ослабната толку многу, таа за себе верувале или не, мисли дека сеуште е дебела. […]

Видео, Забава

ВИДЕО: Бебиња прв пат пробуваат чоколадо – реакциите бесценети

Чоколадото е сладок грев на секого. Колку и да бегаме од нездрава храна, барем еднаш си дозволуваме да уживаме во вкусно чоколадо.Еве како бебињата реагираат кога прв пат ќе пробаат чоколадо. Повеќе вести на Готви.мк: ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса ВИДЕО: Направете шеќерна паста […]

Десерти

Палачинки од кокос

Изберете прелив по желба и уживајте во егзотичниот вкус… Уживајте! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: За сите гурмани – Палачинки кватро салами Солени палачинки Палачинките на Леа Посно: Палачинки без зејтин Палачинки за 3 минути Палачинки со мед и ореви Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт Палачинки на кои не […]

Десерти

Рецепт за најмеките домашни крофни

Ви претставуваме стар рецепт за овој совршен доручек… На здравје! Повеќе поврзани вести на Готви.мк Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации Десерт готов за 20 минути Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема […]

Повеќе

ИСТРАЖУВАЊЕ: Со оваа тежина ќе бидете вистински секс симбол

Студијата направена на Универзитетот во Тексас ги земала предвид висината, тежината, должината на косата, и формата на лицето на девојките. Имено, девојките кои постојано ги повторувале зборовите „треба да симнам неколку килограми“ оставиле најголем впечаток кај студентите од спротивниот пол. За мажите тој мал „вишок“ килограми што ги имаат девојките […]

Препораки

Тие се полн погодок: Една порција неделно за здрав живот

Ако сакате организмот добро да ви функционира и да бидете здрави, ви препорачуваме да јадете бразилски ореви.Содржат селен, витамин Е,  и многу хранливи состојки. Селенот помага да се решиме од разни воспаленија и помага за нормална функција на штитната жлезда. ВАЖНА НАПОМЕНА: Не треба да се јадат често бидејќи селенот […]

Tips & Tricks

Еве зошто не е добро да се биде вегетаријанец

Научниците направиле големо истражување на 1.320 лица поделени во четири групи. Во една група биле само вегетаријанци, во друга луѓе кои јадат месо, како и многу овошје и зеленчук, луѓе кои јадат малку месо, и луѓе кои јадат многу месо. На основа на анализите на навиките на луѓето поделени во […]

Повеќе

ФОТО: Еве како Марк де Јонг го честиташе Денот на готвачите

„Ви честитам. Среќен празник на сите колеги и пријатели готвачи. Денеска е светскиот Ден на готвачите!“ – напиша Марк на својот Фејсбук: Честитки до сите и од тимот на Gotvi.mk 🙂 Прочитај Gotvi.mk рецепти и совети од професионални готвачи: Вистински специјалитет – Бургер од растурено пилешко со барбекју сос Салата која летово […]

Препораки

Познатиот кардиолог советува: Јадете го ова и ќе ослабете 10 кила за 5 дена

Сите сакаме да изгледаме фит, а сега еден кардиолог измислил петдневна диета со која ќе изгубите 10 кила. 1 ден За ручек еден портокал, едно јајце, 200 мл јогурт За вечера 2 домати или краставици, 2 јајца, 2 парчиња двопек и зелена салата   2 ден 1 портокал, 1 јајце, […]

Повеќе

РЕШЕНА МИСТЕРИЈАТА: Дали гумите за џвакање создаваат калории?

Луѓето најчесто џвакаат гуми за џвакање за да го намалат апетитот, од досада или за освежување на здивот. Сепак, прашањето кое е отворено е, дали оваа навика е штетна или корисна?Во мастиките без шеќер има меѓу 2 и 5 калории. Тоа е меѓу 1.344 и 3.360 калории годишно. Со џвакањето […]

Забава

ФОТО: Српската пејачка се повлече од естрадата за да прави ајвар и ракија

Милица Његомир, ќерка на познатата Мерима Његомир, се повлече од естрадата. Се повлеков на село. Сега правам ајвар, џем, печам ракија. Таму е феноменално, да видите само како опуштено се облекуваат моите соселани, изјави Милица. Работам се уште, но во позадина. Напишав некои песни, па ќе видиме дали ќе го […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Стави лажици на тесто – веднаш ќе го направите истото!

Ако сакате да послужите сирење или намаз како предјадење, овој трик е за вас. Изненадете ги и гостите и домашните. Се што треба а направите е да ставите лажици на тесто, да исечете и да ги ставите 7 минути на 200 степени. Повеќе на Готви.мк: Северина со нов спот, а […]

Забава

ФОТО: Марк од „Брза кујна” ги израдува колегите

Марк кој со своите вешти и брзи раце го гледаме во Брза кујна, каде сите не забавува, не заборави дека денеска е Светски ден на готвачите, и како вистински професионалец, упати честитка на социјалните мрежи. „Ви честитам среќен празник на сите колеги и пријатели готвачи… денеска е светски ден на […]

Забава

ФОТО: Вака славеше роденден Лепа Брена

Во домашна атмосфера со своите најсакани, Лепа Брена, музичката дива го прослави 56. роденден. Таа со чаша шампањ во раката, капа на главата и широка насмевка, ги дувна свеќичките и си замисли желба.Мора да признаеме пејачката изгледа одлично за годините. Повеќе вести на Готви.мк: Адријана Лима открива: Рецепт за утринско […]

Главни јадења, Предјадења

Полнети шампињони

Како мезе или како главно јадење – неодоливи полнети шампињони… На здравје! Повеќе рецепти на Gotvi.mk Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки Пијани печурки Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки Динстано телешко со печурки Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Брзо и посно: […]

Десерти

БОГАТ И КРЕМАСТ ВКУС: Рецепт за свилена торта

Многу богат и кремаст вкус кој ќе ве освои при првиот залак… Уживајте во богатиот вкус! Повеќе поврзани вести на Готви.мк: Десерт готов за 20 минути Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: […]

Повеќе

Оваа торта стана хит на Инстаграм – погледнете го ова волшебство

Погледнете ја оваа уметност од торта која стана хит на Инстаграм. Ако немате идеја за декорација, ова е решението. Beautiful!!😊😊 follow me @foodvideo.s for more! – – – #food #foods #foodcravings #foodshare #foodstagram #foodsg #foodpornshare #foodvideo #foodvideos #foodporn #foodgasm #foodhunt #foodhunter #foodgram #yum #yummy #yumm #eat #donut #fave #love #diy […]

Забава

Овните сакаат луто, девицата прави магија во кујна – храната и хороскопот

Хороскопските знаци различно реагираат на храната. Некои сакаат луто, некои здрава храна, други пак благо. Некои се склони кон дебелеење, некои не.Овенот токму каков што е неговиот темперамент, сака зачинета и лута храна, и биде4јќи се брзоплети, често не ја доџвакуваат храната при оброците. Имаат голем апетит и се прави […]

Tips & Tricks

Фантастичен трик за отстранување на лошиот здив од лук!

Лукот е една од најлековитите намирници кои ги познаваме. Полн е со антиоксиданси кои го зајакнуваат организмот, помагаат во лечењето на сезонски настинки и грип и поттикнуваат излачување на токсини од организмот. Како би уживале во неговите благодети, најдобро е да го конзумираме сиров. Но, по конзумацијата останува непријатниот здив […]

Повеќе

Девет дена без шеќер – резултатот фрапирачки

Иако е добро да го исфрлиме шеќерот од исхраната, последните истражувања покажуваат фрапантни резултати.Исфрлањето на шеќерот од исхраната на само девет дена може да има драматични резултати и да го подобри здравјето, покажала нова студија објавена во угледниот магазин Obesity. Во неа бил исфрлен шеќерот од исхраната на 43 тинејџери, […]

Tips & Tricks

СУПЕР ТРИК: Еве како сокот од портокал да не биде толку кисел!

Ви откриваме мал трик кој ќе ви помогне вашиот сок од портокал да биде многу повкусен… Здравиот сок од портокал понекогаш може да биде многу кисел. За да не се случи тоа, трикот е во морковот, поточно, во половина морков! Кога ќе ставите излупен и исечкан портокал во блендер, ставете […]

Препораки

Светот полуде по Црната лимонада

Најновиот тренд по кој полудеа сите е црната лимонада. На Инстаграм можат да се видат фотки од чудесната напивка која има активен јаглен и кокосова кора.Оваа црна лимонада е одлична за детоксикација на организмот и за губење на килограми, а сигурно и добро ќе ви дојде во случај на мамурлак […]

Tips & Tricks

Стави компир во патиките – нема да верувате што се случи потоа

Нема да верувате но одредени намирници од кујната можат да ви помогнат и за вашите чевли и раните на нозете. Со оглед на тоа дека сите имаме мака кога ќе купиме нови обувки, овие трикови се вредни злато.1. Облечете дебели чорапи и ставете ја ногата во кондурата. Загрејте ја со […]

Забава

ФОТО: Се пиеше вино до зори – вака се слави роденден на српската естрада

Пејачка Сања Ѓорѓевиќ, ја собра цела естрада на роденден. Пејачката 48. роденден го прослави со своите колешки од домашнат