БРЗО И ЕДНОСТАВНО: Рецепт за вкусно домашно чоколадо

БРЗО И ЕДНОСТАВНО: Рецепт за вкусно домашно чоколадо

Постои ли нешто подобро од вашето омилено чоколадо? Постои, тоа е домашното чоколадо, кое е вкусно и здраво!

Потребни ви се само 15 минути за да го направите…

Состојки:

  • 1/2 шолја какао во прав
  • 1/3 шолја кокосово масло
  • 1/4 шолја јаворов сируп
  • прстофат морска сол

Начин на подготовка:

  1. Ставете го какаото во прав во сад со средна големина. Додајте кокосово масло, јаворов сируп и прстофат сол. Измешајте ги состојките додека не добиете хомогена и глатка смеса.
  2. Обложете лим за печење со хартија за печење и ставете го чоколадото внатре.
  3. Ставете го чоколадото во замрзнувач на минимум еден час и потоа со остар нож пресечете коцки во саканата големина.

Уживајте!

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Еве како да ослабете според хороскопскиот знак

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко