Шарена тава со зеленчук и пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Или народски кажано турлитава 🙂 Ако немате идеја за ручек разгледајте што зеленчук имате и направете шарена тава, предлага Елена Трајковска Раткова, советник за исхрана во Wellness 24 Club.

Состојки:

 • компир
 • ориз
 • морков
 • брокула
 • кромид
 • лук
 • пилешки стек
 • сушен зеленчук
 • сушен босилок
 • хималајска сол, мелен црвен пипер, мелен црн бибер
 • ладно цедено маслиново масло

Начин на готвење:

 1. Пилешкиот стек го вариме.
 2. Целиот зеленчук го сецкаме и го ставаме во тавче. Ставаме вода колку да се потопи зеленчукот и зачинуваме по вкус.
 3. Кога ќе испари половина од водата го додаваме свареното пилешко исецкано на коцки.
 4. За неколку минути ја исклучуваме рерната и пропрскуваме со маслиново масло.
 5. Како прилог сервирајте го со свежа салата – на пример марула салата.

Повеќе рецепти на Елена прочитајте тука

Напомена: Количината зависи од тавчето и за колку луѓе готвите.

Пријатен фамилијарен ручек!

*За подетални информации, совети или консултации со Елена Трајковска Раткова, советник за исхрана во Wellness 24 Club, контактирајте ја на нејзиниот Facebook профил или преку e-mail: etrajkovska@gmail.com

singlepost_text