10 „убијци“ на вишокот калории

10 „убијци“ на вишокот калории

 

Патот до совршена линија не е едноставен. Ниту една диета не гарантира долготрајна виткост, а гладот и желбата за слатки не исчезнуваат и кога вложувате максимум труд.

Т.н. убијци на калориите имаат позитивно влијание на слабеењето или задржување на телесната тежина, па затоа би требало да ги јадете/пиете што почесто.

  1. Алги

Најдобри се како прилог зеленчук. Содржат витамини Ц и Б, т.е. влакна кои даваат чувство дека сте сити. Витаминот Б има важна улога за метаболизмот.

  1. Јаболка

Освен витамин Ц, содржат и лесно варливи јаглени хидрати и пектин кои помагаат во намалување на нивото на холестерол.

  1. Горка диња

Денес се користи за третман на дијабетес. Според истражувањата во телото го активира лачењето на хормон кој се создава во масното ткиво и кој заедно со останатите хормони влијае на регулирање на чувството на глад и ситост.

  1. Колин

Телото го произведува самостојно во доволна количина, а дополнително се внесува со консумација на јајца и соја. Ги разградува мастите и го забрзува процесот на слабеење.

  1. Хром

Еден од најважните елементи во траги кои треба да се внесува редовно. Недостиг на хром го попречува користењето на глукозата.

  1. Прескокната вечера

Без вечера ќе постигнете хормонална рамнотежа и полесно разградување на масното ткиво.

  1. Аминокиселини

Триптофан, фениланалин, леуцин, лизин, треонин – се клучни аминокиселини кои се внесуваат во телото преку исхраната. Ги има во рибата (посебно во туна), лешниците, месото, оризот, гравот, млекото, јајцата и компирите.

  1. Спорт

Било кој вид телесна активност е подобра за духот и телото од само седење и лежење.

  1. Користете го мозокот

Концентрираната работа е напорна за мозочните клетки, но поттикнува трошење калории.

  1. Грејпфрут

Топи масти, а најголем ефект се постигнува кога консумираме грејпфрут кој не е потполно созреан.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Превземено од Хајд Парк: http://hajdpark.mk/10-%D1%83%D0%B1%D0%B8%D1%98%D1%86%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B8%D1%82%D0%B5/

singlepost_text