Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

Како што топлите денови ни се приближуваат, така почнуваат и грижите за телото кое во зимските месеци можеби малку сме го запуштиле.

Ако сте склони кон таложење на маснотии околу стомакот, ви предлагаме да си направите жешки облоги кои буквално ќе ги изгорат сите наслаги.

 • За овој домашен третман за слабеење потребно ви е:
 • 1 лажица свежо изрендан ѓумбир или ѓумбир во прав
 • неколку кажици лосион за тело
 • пластична фолија
 • пешкир
 • еластичен завој

Подготовка и користење:

 1. Пешкирот натопете го во топла вода и замотајте го околу делот каде сакате да ги ставите облогите. Оставете неколку минути за порите да се рашират.
 2. Измешајте го ѓумбирот со лосионот и намачкајте го посакуваното место со подебел слој. Потоа замотајте неколку пати со пластична фолија. Преку фолијата ставете го ластикот, односно еластичниот завој.
 3. Оставете ги облогите да делуваат 4 часа. Ако можете да преспиете со нив, би било навистина одлично.
 4. Не се чудете ако на почетокот почувствувате пецкање, тоа е знак дека маската делува.
 5. Благодарение на ѓумбирот кој ќе ви помогне да се ослободите од видливите маснотии по телото, препорачуваме ѓумбирот да го вклучите и во исхраната ако сакате да изгубите уште неколку сантиметри во струкот.

 

Секако, не заборавајте на избалансираната исхрана, како и на секојдневното пешачење и вежби кои се неопходни за добра линија.

Прочитај повеќе вести:

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

 

Превземено од Хајд Парк: http://hajdpark.mk/oblogi-od-gjumbir-za-topenje-na-saloto-na-stomakot/

singlepost_text