Освежувачка и лесна Попај салата (Видео)

Освежувачка и лесна Попај салата (Видео)

Вкусна салата со спанаќ.

Состојки:

 • 500 гр беби спанаќ
 • 400 гр печурки
 • 1 лимон
 • 3 парчиња тост леб
 • 200 гр мајонез
 • 400 гр павлака
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Измијте го спанаќот и ставете во чинија за салата. Исечкајте кромид и печурки. Измешајте павлака и мајонез. Прелијте преку состојките.

   

 2. Тостирајте леб и потоа исечкајте го на коцки. Ставете во чинија со останатите состојки. Исцедете сок од половина лимон, или по вкус. Измешајте ги сите состојки и сервирајте.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text