Салата со маслинки и кубети

Салата со маслинки и кубети

Постојат многу салати кои секојдневно ги консумираме – мешана, шопска, македонска… Но, откако ќе ја пробате оваа Gotvi.mk салата со маслинки, дефинитивно ќе ви стане омилена.

Состојки:

 • 200 гр црни маслинки без семка
 • 400 гр зелени маслинки
 • 100 гр кисели краставички
 • 100 гр моркови
 • 300 гр печени црвени пиперки
 • 100 гр зелени пиперки
 • 5 чешниња лук
 • 1 лажица оригано
 • 150 мл маслиново масло
 • сол
 • бибер
 • марула
 • кубети
 • други зачини по желба

Исечкајте ги во голем сад сите состојки, освен марулата, зачинете ги со сол, бибер, оригано и маслиново масло и ставете ги во фрижидер да отстојат преку ноќ. Утредента ставете ги кубетите и уживајте.

На здравје!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки

singlepost_text