Предупредување – ја јадете оваа овошка, а не знаете дека внесувате нешто опасно со неа

Предупредување – ја јадете оваа овошка, а не знаете дека внесувате нешто опасно со неа

Иако јагодите се богати со минерали и витамини, благодарејќи на се поголемата желба која луѓето ја имаат за оваа овошка, заедно со бројните позитивни работи кои со неа ги внесуваме во телото, има и многу опасни.За да се зголеми побарувачката за ова овошје, многумина кои одгледуваат јагоди користат пестициди кои ќе го забрзаат нејзиниот раст.

Всушност јагодите се најтоксична намирница во супермаркетите, покажале резултатите од најновите истражувања.

Ефектите на пестицидите врз човечкиот организам дури ни денес не се доволно истражени, но поедини истражувања покажале дека овие хемикалии се поврзани со канцер, дебелина, Паркинсонова болест, дијабетис и неплодност.

Од друга страна, најмалку пестициди има слатката пченка, авокадото, ананасот, зелката и кромидот.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат