Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Зашеќерени јаболка се омилен десерт на сите генерации. Ги јаделе нашите родители, ги јадеме ние, а со нив ќе се насладуваат и нашите деца. Еве како да ги направите во својот дом.

Состојки:

  • 10 мали јаболка
  • 1 кг шеќер
  • 10 стапчиња долги 20 см
  • црвена боја за колачи

Начин на подготовка:

  1. Јаболката добро измијте ги, исчистете ги и на средина ставете им стапче.
  2. Карамелизирајте го шеќерот додека не добиете бледо жолта боја. Додајте ја црвената боја и тргнете ја смесата од оган.
  3. Убаво поминете ги јаболката во смесата и ставете ги на плех со хартија.
  4. Прелијте ги со остатокот.

 Поврзани вести на Gotvi.mk:

Јогурт крем: лесен и евтин црвено жолт десерт

Ви остана лиснато тесто во кујната? – направете брз и вкусен десерт 

Десерт готов за 20 минути

Супер рецепт: Леден кафе колач

Ледено уживање – Брз десерт во чаша

Чоколадно чудо: Брз и вкусен колач со едно јајце

singlepost_text