Ваша препорака

Видео, Главни јадења

Мека пита со сирење: Спремна за половина час

Сочна и мека пита со сирење, идеална за доручек. Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Cooking“: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за […]

Tips & Tricks

Ги убива лошите мириси од рацете – Вака спасете се пред да излезете од дома

Ако сечевте лук, праз или кромид, а мирисот ви остана на рацете и по неколку миења со сапун, тогаш решението е во тоалетот.Се што ви треба е паста за заби. Истиснете малку од тубата на рацете, истријте и измијте ги рацете. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете […]

Препораки

Само една коцка е антидепресив – Јадете го ова за расположение

Темното чоколадо е многу здраво за разлика од другите видови и има 70 проценти какао во себе. Има многу антиоксиданси, богати се и со флавоноиди кои го даваат горчливот вкус. Го поттикнуваат хормонот на среќата и расположуваат. Коцка чоколадо е природен антидепресив. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Бомбици од пченица Чоколадни […]

Препораки

Витамин Б17 – Многу е важен а го има во овие намирници

Витаминот Б17 е гликозид кој го има во многу намирници и треба да се внесува. Убива ќелии на ракот, го јакне имунитетот и помага на телото при разни болести. Го има во капините, цреши, рибизли, семките на јаболките, сливи, дуњи и јагоди. Го има и во лененото семе, просо, јачмен […]

Десерти

Уштипци со банани: Сочни, мирисни, неодоливи

Овој рецепт ќе ве воодушеви! Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече За […]

Видео, Главни јадења

Совршен ручек без месо – лесен оброк

Летото бара лесни оброци полни со зеленчук. Добар апетит! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта […]

Видео, Десерти, Посно и веге

Посен колач сличен на бајадера – готов за 10 минути

Доколку сакате да се засладите, а немате многу време за подготовка на десерти, ова е рецепт за вас. Уживајте! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди […]

Видео, Главни јадења

Брзо и едоставно: Кремасти тиквици од рерна со месо (Видео)

Овој интересен начин за подготовка на тиквици нема да ви одземе многу време, а вкусот сигурно ќе ви се допадне. Добар апетит! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта […]

Повеќе

Салото на стомакот не се создава само од храна – Ова е опасна причина

Ако внимавате што јадете, а се дебелеете во пределот на стомакот, тогаш причината не мора да е само храната.Имено, истражувањата покажале дека салото на стомакот кое е многу опасно, може да се таложи и од стрес. Големата изложеност на стрес ја зголемува активноста на хормоните и така се создава сало […]

Uncategorized, Повеќе

Смути за топење сало – Вкусен оброк за слабеење

Направете си смути за слабеење и почеток на денот.     Се става се во блендер, се миксира и пие. Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Брза похована даска кога ќе се најават гости ФОТО: Традиционална македонска даска Омилената даска за мацкање на Влатко Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Брзо мезе за […]

Препораки

Шест намирници богати со протеини

Протеините се многу важни и треба редовно да ги внесуваме во исхраната. Јадете намирница богати протеини, а први на листата се грашокот, спанаќот и компирите. Јадете и прокељ, брокула и пченка. Тие се богати влакна, протеини и витамини. Јадете и пилешко месо. Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Брза похована даска кога ќе се […]