Супер рецепт: Леден кафе колач

Супер рецепт: Леден кафе колач

Кафето не е само за будење наутро и за уживање од чаша. Направете си вкусен леден десерт од кафе.

Состојки:

 • 140 грама путер
 • 8 јајца
 • 200 грама шеќер
 • Лажиче кафе
 • 2 лажици бисквити
 • 2 лажици брашно
 • 140 грама мелени ореви, бадеми или лешници по избор
 • Рум
 • 1 шолја варено кафе
 • 100 грама чоколадо
 • 50 грама путер

Начин на подготовка:

 1. Изматете ги јајцата со путерот, шеќерот и брашното, па додајте ги орасите, бадемите или лешниците во зависност од тоа што сте одбрале, заедно со бисквитот, кој претходно ќе го ставите во рум  и кафе.
 2. Печете на 200 степени 20 минути.
 3. Потоа прелијте со чаша кафе.

Добар апетит!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Нема веќе стоење до шпорет – Колач без печење, совршен за горештините

Чоколадно чудо: Брз и вкусен колач со едно јајце

Најбрзиот колач на светот: Измешајте брашно и сладолед и ќе добиете колач за 5 минути

ВИДЕО: Трикови за печење колачиња кои ќе ги пробате веднаш

Овошен колач со јагоди

Колач со печени јаболка

 

 

 

 

 

 

singlepost_text