Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега!

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега!

Сутлијаш на еден поинаков начин од кој ќе излижете прсти. Десерт со јагоди кој вреди да се проба.

Состојки:

 • 450 мл млеко
 • 150 гр ориз
 • 300 гр јагоди
 • сок од 1/2 лимон
 • 150 гр јогурт со ванила
 • 2 лажици шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • неколку листови нане

Начин на подготовка:

 1. Ставете го млекото да се врие, додадете многу малку сол и оризот и правете го 25 минути на тивок оган.
 2. Ставете ги јагодите со ванилиниот шеќер да отстојат 20 минути откако убаво ќе ги измиете.
 3. Сокот од лимон измешајте го со јогуртот и шеќерот. Се измешајте во сутлијашот. Најгоре ставете неколку јагоди, нане и цимет.

На здравје!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Пудинг од ориз

Егзотичен сутлијаш

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Песок торта

singlepost_text