Author: готвимк

Препораки

Лекарите препорачуваат често да ги јадеме – Топчиња полни здравје

Лекарите советуваат често да се јадат рибизли, кои многу му помагаат на телото. Изобилуваат со витамини од групата Б, како и Ц, А и К и многу минерали. Помагаат за имунитет, да се намалат симптоми на анемија, да се подобри крвта и да се заштити срцето. Помагаат и при хипертензија […]

Asparagi e uova
Препораки

Го чува срцето и се бори со холестерол – Зеленчук кој ретко се јаде и купува а многу помага

Овој зеленчук можеби не е многу употребуван кај нас, но има многу витамини и цело богатство здравје во себе. Шпарглата или уште позната како аспарагуз,е зеленчук богат со лековити својства, познат како чистач на телото, полн витамини Б6, Б9, А, Ц, К и Е, магнезиум и цинк, селен, бакар, манган, […]

Препораки

Царица на салатите полна витамини

Руколата е селенчук полн здравје, совршен за салата, деликатеси и смути. Има малку калории,многу витамин Ц во себе, витамин А, Б2, Б6. Не штити од заболувања, помага за побрз метаболизам и слабеење. Помага за да го совладаме уморот и недостигот на енергија. Таа е и јак антиоксиданс за телото.   […]

Десерти

Комбинација плазма и бајадера – Гаранција за вкусен десерт

Направете бајадера со плазма, совршена комбинација, а толку лесен и вкусен десерт. Добар апетит 🙂 Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото […]

Tips & Tricks

Вратете ја свежината на зеленчукот – Трик со кој нема да фрлате безпотребно храна

Има начин како да го вратиме зеленчукот кој ја изгубил свежината. Ставете го половина час во врела вода, па потоа во ладна. Свежината ќе се врати наместо да го фрлите.   Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот Диета која […]

Повеќе

Здрав сок кој го топи салото на стомакот – Безбеден е да се пие секој ден

Ако сакате да се решите од салото на стомакот пред летото кое е на праг, има супер моќна напивка. Ви требаат 2 лажички јаболков оцет, 1 мала шолја сок од грејпфрут и 1 лажиче мед. Се меша се убаво во блендер и се пие. Пијте го секој ден овој здрав […]

Предјадења

Меко тесто со јогурт – Брзи уштипци за добро да ви тргне денот

Направете вкусни уштипци со јогурт во смесата. Добар апетит 🙂 Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на […]

Tips & Tricks

Евтина, достапна и здрава – Трик со кој марулата нема брзо да скапе

Марулата е евтина, достапна и здрава, и треба често да ви биде на менито. Има витамини А и Ц, калциум, цинк, бакар и магнезиум, како и фосфор од минералите. Се препорачува ако патите од проблеми со затвор, за превенција некои видови рак, за мирен сон. Таа има и витамини Б1, […]

Препораки

За супа, смути, чорби, сокови и салати – Колку помага морковот на телото?

Морковот е една од често употребуваните намирници, која се користи за супа, чорба, разни деликатеси, смути и сокови. Има каротен, витамини А, витамини Ц, калиум, манган и витамини од групата Б. Освен како што е познато дека помага за видот, морковот помага за кожата, за диета, за имунитет, а го […]

Tips & Tricks

Кутијата за леб е полна бактерии – Еднаш неделно чистете ја со оваа смеса

Исчистете ја темелно кутијата каде го чувате лебот за да не се шират бактерии. Имено, ова е место каде што исто така се шират бактерии, па треба често и темелно да се чисти. Се што треба е да ја исперете со вода со оцет, еднаш неделно. Потоа, добро исушете ја. […]