Конечно: Највкусниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Конечно: Највкусниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Фереро бонбоните се неверојатно вкусни, но и „посолени“ во однос на цената споредено со другите бонбони и чоколади. Сега може да ги направите дома со малку намирници и без да потрошите многу пари. Еве како:

Состојки:

  • 2оо гр лешник наполитанки
  • 200 гр лешници
  • 200 гр чоколаден крем
  • 100 гр чоколадо
  • 1 лажица масло
  • 2 лажици млеко

Начин на подготовка:

  1. Наполитанките треба да се искршат и да се додадат заедно со лешниците и чоколадниот крем во сад. Замесете со рака.
  2. Направете бомбици и оставете ги 30 минути да се стврднат во фрижидер.
  3. Стопете го чоколадото со малку масло и млеко и прелијте ги бомбиците со оваа глазура.

 

Уживајте во залаците кои се топат во уста!

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Супер десерт: леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Торта “Мрзелива домаќинка”: Смешно име, одличен вкус

Ледено уживање: Брз десерт во чаша

Се топат во уста: рецепт за чоколадни коцки Фантазија

Супер вкусен десерт: Рецепт кој го лекува срцето

Рафаело торта: Рецепт кој сите ќе ви го бараат