Чоколадни бомбици со вишни

Чоколадни бомбици со вишни

Направете вкусни чоколадни бомбици со вишни.Вкусот на пролетта преточен во десерт.

Состојки:

  • 250 гр. ореви 
  • 250 гр. шеќер 
  • 100 гр. чоколадо 
  • 2 дл. вода 
  • вишни

 

 

Начин на подготовка:

  1. Шеќерот и водата се ставаат да вријат, па се намалува температурата и се вари се уште 6-7 минути. 
  2. Додајте рендано чоколадо и мелени ореви, па тргнете се од шпорет и оставете да се олади. 
  3. Направете мали бомбици и во скеоја ставете една вишна без семки. 
  4. Валкајте ги по избор во кокос, мрвици или ореви.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Смеса од три состојки: Бомбици, торта или колач

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Остави Коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*