Смеса од три состојки: Торта, бомбици или колач – нема печење, готово за 10 минути

Смеса од три состојки: Торта, бомбици или колач – нема печење, готово за 10 минути

Направете брз и вкусен колач од само три состојки, без многу труд и за малку пари.Ова е рецептот:

Состојки:

  • 350 гр. посни бисквити мелени 
  • 4 банани 
  • 1 јаболко 
  • 2 рендани кори од лимон 
  • 100 гр. шлаг 
  • 250 мл. ладна вода

 

Подготовка:

  1. Се ставаат мелените бисквити во сад, се ставаат две кори од лимон рендани, па се ставаат блендираните банани и јаболка. 
  2. Се замесува тесто и од него може да се прават бомбици кои може да се валкаат во се што сакате, а може и да се направи торта со било каков облик. 
  3. Украсете по желба, на видеото е украсено со шлаг и кисела вода.

 

 

 

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед