Француска кујна: Супа од зеленчук

Француска кујна: Супа од зеленчук

Подгответе вкусна супа од зеленчук на француски начин…

Состојки:

  • 150 гр грашок
  • 20 гр стебло целер
  • 150 гр карфиол
  • 1 кесичка француска супа
  • 1 лажица исечкан магдонос
  • сок од лимон

Начин на подготовка:

  1. Стеблото целер исечкајте го на ситни коцки, а карфиолот искинете го на цветови. 
  2. Во литар врела вода гответе го зеленчукот неколку минути, потоа измешајте ја содржината од супата. Гответе на слаб оган уште 20 минути. Пред крај на готвењето додајте грашок. 
  3. Пред послужување додајте неколку капки сок од лимон и исечкан магдонос.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула