Путин торта

Путин торта

Името на рускиот претседател го носи и еден десерт. Тоа е вкусната Путин торта за која ви пренесуваме рецепт!

Состојки за топчиња од кокос:

 • 250 гр крем сирење
 • 50 гр шеќер во прав
 • 3 лажици густин
 • 50 гр кокос
 • 2 жолчки

Состојки за кора од чоколадо:

 • 2 лажици брашно
 • 6 белки
 • 4 жолчки
 • 30 гр шеќер во прав
 • 2 лажици какао
 • 2 лажици густин
 • 100 гр чоколадо
 • 1 лажица прашок за пециво
 • ванилин шеќер
 • прстофат сол

Состојки за глазура од чоколадо:

 • 100 гр чоколадо
 • 3 лажици кисела павлака

Начинот на подготовка погледнете во видео рецептот на Милица Михаиловиќ:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text