Чоколадно торта со ореви и кафе – Има неверојатен вкус и арома

Чоколадно торта со ореви и кафе – Има неверојатен вкус и арома

Направете торта со ореви и кафе, полна вкус.

Состојки:

 • 12 белки
 • 20 лажици шеќер
 • 200 гр. ореви
 • 2 лажици брашно

Состојки:

 • 12 жолчки
 • 12 лажици шеќер
 • 1 мала шолја сварено црно кафе
 • 100 гр. чоколадо за готвење
 • 250 гр. маргарин
 • 100 гр. чоколадо за готвење за глазура
 • 2 лажици масло и 2 лажици млеко за глазура

Подготовка:

 1. Се матат белките во сад со шеќер, мелени ореви и брашно, па се дели смесата на два дела и се шечат две кори.
 2. Печете ги на 200 степени на загреана рерна, додека поруменат убаво.
 3. За фил се матат жолчки со шеќер, па се варат на пареа.
 4. Се додава вареното кафе, а пред крај чоколадото и се меша да се стопи.
 5. Се трга и лади.
 6. Маргаринот се мати пенасто и се додава во оладениот крем.
 7. Се сечат корите, се дели секја на две со што добивате 4 кори.
 8. Се става кора, фил, кора фил, додека има и се завршува со кора.
 9. Се топи чоколадо со масло и со млеко и се прелива тортата.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед