Мини пиперки полнети со фета и маслинки: Ладно предјадење за секакви прилики

Мини пиперки полнети со фета и маслинки: Ладно предјадење за секакви прилики

Пиперки полнети со фета и маслинки – оличен рецепт за ладно предјадење.

Состојки:

  • 7 мини пиперки
  • 35 гр маслинки
  • 100 гр фета сирење
  • 1 јајце
  • 1/4 лажичка оригано
  • 1/4 лажичка сенф
  • 1/4 лажичка пипер
  • бибер
  • 2 лажици маслиново масло

Начин на подготовка:

  1. Пиперките исчистете ги, а фетата измешајте ја со јајце и зачини. Маслинките иситнете ги во блендер. Полнете ги пиперките со малку сирење, па малку маслинки. Наредете во мала тепсија и прелијте со маслиново масло. Печете на 180 степени 25 минути. Изладете во фрижидер еден час пред послужување.

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула