Сочен колач: Одлична комбинација од рум, чоколадо и кокос

Сочен колач: Одлична комбинација од рум, чоколадо и кокос

Се прави многу едноставно, а материјалот се мери со лажици.

Состојки за кора:

 • 3 јајца
 • 10 лажици кристал шеќер
 • 9 лажици масло
 • 9 лажици млеко
 • 1 ванилин шеќер
 • 1/2 прашок за печиво
 • 9 лажици брашно
 • 2 лажици какао

Состојки за прелив:

 • 100 мл млеко
 • 3 лажици рум
 • малку џем од кајсии за премачкување на кората

Состојки за фил:

 • 400 мл слатка павлака
 • 150 гр кокосово брашно
 • 50 гр сечкано црно чоколадо за готвење

Начин на подготовка:

 1. Измиксајте ги состојките за кора, ставете во калап и печете на 200 степени 20-25 минути. Врелиот бисквит прелијте го со прелив, потоа премачкајте со џем.

   

 2. Преку ставете фил и рамномерно распоредете. По желба посипете со рендано чоколадо.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте