Вкусен ручек: Ќофтиња во бел сос

Вкусен ручек: Ќофтиња во бел сос

Вкусни ќофтиња во сос.

Состојки:

 • 500 гр мелено месо
 • 200 мл млеко
 • 1 главица кромид
 • 1 чешне лук
 • брашно
 • масло
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Кромидот ситно исечкајте го. Лукот сомелете го, па додајте го во месото.

   

 2. Со раце обликувајте топчиња и извалкајте ги во брашно.

   

 3. Пропржете ги на масло додека не поруменат, па наредете ги во тепсија.

   

 4. Прелијте ги со млеко, па ставете ги во рерна загрена на 200 степени. Оставете ги да се печат 15 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта