ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

Оваа џиновска еклер торта се прави многу едноставно и брзо. Нема печење, нити матење со миксер, а филот се добива од природен пудинг од ванила за кој ви се потребни следните состојки: шеќер, брашно, сол, жолчки, млеко, несолен путер, екстракт од ванила и хопла.

За глазурата од чоколадо потребно ви е чоколадо и млеко или хопла, а како замена за тесто се користат три слоја со бисквити.

Во видеото освен деталниот рецепт, ќе дознаете и кулинарски трик како се добива домашен пудинг без кора на површината 🙂

За повеќе видеа со кулинарски рецепти, совети и трикови тука

Прочитај поврзани рецепти:

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Велигденска торта