Шницли во сос со печурки: Ручек за целото семејство

Шницли во сос со печурки: Ручек за целото семејство

Направете вистинско гурманско јадење…

Состојки:

 • 450-500 гр шницли
 • 1 главица кромид
 • 1 свежа црвена пиперка
 • 1 лажица доматна паста
 • 200 гр шампињони
 • 200 гр вргањ
 • 1-2 лажици брашно
 • сол
 • бибер
 • оригано
 • сув зачин

Начин на подготовка:

 1. Тенко исечканите шницли посолете ги, побиберете ги и во малку загреано масло пропржете само да добијат боја. Потоа оставете ги на страна. Во истото масло ставете ситно сечкан кромиди пропржете. Потоа додајте пиперка, доматна паста и печурки. Зачинете, додајте брашно, налијте вода и продолжете со готвење. Потоа вратете ги пропржените шницли во сосот, додајте уште малку вода и гответе заедно десетина минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text