Наместо бомбици: Рафаело колачиња

Наместо бомбици: Рафаело колачиња

Направете рафаело во ново руво – рафаело штангли.

Состојки:

 • 80 мл. вода
 • 200 гр. шеќер
 • 150 гр. маргарин
 • 70 гр. бело чоколадо
 • 200 гр. млеко во прав
 • 100 гр. кокос
 • 70 гр. мелени лешници
 • 100 гр. бело чоколадо
 • 5 лажици млеко

Подготовка:

 1. Се меша вода со шеќер на оган да зоврие.
 2. Се вари околу три миинути откако ќе зоврие.
 3. Се додава маргарин и 70 грама бело чоколадо, се меша и кога ќе се стопат се трга од рингла.
 4. Се става млеко во прав и се мати со миксер.
 5. Се додаваат кокос и лешници.
 6. Се става во подмачкан плех, се лади, па се прелива со бело чоколадо стопено со млеко.
 7. Се сечат штангли и се служат.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

 

singlepost_text