Брз чоколаден ролат – тече чоколадо од него

Брз чоколаден ролат – тече чоколадо од него

Направете вкусен чоколаден ролат.

Состојки:

 • 6 јајца
 • 6 лажици шеќер
 • 6 лажици брашно
 • 200 мл. слатка павлака
 • 200 гр. бело чоколадо
 • 1-2 лажици инстант кафе
 • 150 гр. темно чоколадо за горе
 • 4 лажици масло

Подготовка:

 1. Се матат убаво со миксер јајца со шеќерот, па се додава брашно постепено и се меша, но не со миксер, туку со жица или лажица.
 2. Се намастува плех за печење и се става малку брашно доле, па се става смесата и се пече додека не порумени на 180 степени.
 3. Потоа се вади тестото и се мота во влажна крпа.
 4. Се става во слатката павлака 1-2 лажици кафе и се варат, па се додава искршено бело чоколадо и се меша.
 5. Се лади и се мати со миксер потоа.
 6. Се премачкува ролатот со кремот и се витка, па се топи темното чоколадо со  масло и се прелива колачот.

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта