„Магичен“ колач со ванила – Ви требаат само неколку намирници

„Магичен“ колач со ванила – Ви требаат само неколку намирници

Ви требаат вообичаени намирници за подготовка на бисквит, малку волја за работа и вкусниот колач ќе биде за миг на вашата маса.

Состојки:

  • 4 јајца
  • 3/4 шолја шеќер
  • 1 екстракт од ванила
  • 1/2 шолја растопен маргарин или путер
  • 3/4 шолја брашно
  • 2 шолји топло млеко

Начин на подготовка:

  1. Се матат жолчките со шеќерот, па се додава маргаринот. Се става и ванилата, па брашното и сè се мати со миксер да се соедини.
  2. Се додава и млекото постепено со мешање, па и белките кои претходно сте ги изматиле во цврст снег.
  3. Ставете ја смесата во калап и печете ја во загреана рерна на 180 степени најмногу еден час.
  4. Исечете на коцки и одозгора наросете шеќер во прав.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Не ви требаат вага и миксер – кокос колач

Мешате, растопувате и имате десерт: Кокос триаголници

Бомбици со кокос

Кремасти колачи со кокос

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

singlepost_text