Руски капи – кремасти колачи со кокос (Видео)

Руски капи – кремасти колачи со кокос (Видео)

Многу вкусни колачи, а едноставни за подготовка. Руските капи освојуваат и со вкус и со изглед!

Состојки за кора:

 • 8 јајца
 • 10 лажици шеќер
 • 200 мл масло
 • 12 лажици брашно
 • 2 лажици какао прав
 • 1 лажичка сода бикарбона

Состојки за фил:

 • 1 л млеко
 • 4 лажици брашно
 • 3 лажици густин
 • 4 лажици шеќер
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • 150 гр маргарин за колачи
 • 200 гр шеќер во прав
 • 100 гр кокосово брашно

Состојки за глазура:

 • 100 гр чоколадо за колачи
 • 30 гр маргарин
 • 2-3 лажици масло

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text