Не ви требаат вага и миксер – Кокос чоколаден колач со мерки во шолји

Не ви требаат вага и миксер – Кокос чоколаден колач со мерки во шолји

Едноставните рецепти се тешки за наоѓање, но овој е едноставен, а истовремено и многу вкусен.

Идеална комбинација за љубителите на комбинацијата од чоколадо и кокос. Ова е рецептот:

Состојки:

 • 1 шолја јогурт
 • 1 шолја млеко
 • 1 шолја масло
 • 1 шолја кокос
 • 1 ванилин шеќер
 • 2 шолји шеќер
 • 2 шолји брашно
 • 1 лажичка прашок за пециво

Состојки за глазура:

 • 100 гр чоколадо
 • 3 лажици масло
 • кокос за декорација

Начин на подготовка:

 1. Состојките се мешаат по ред, како што се наведени во рецептот. Ставете го шеќерот во млекото или јогуртот неколку минути да почне да се топи, па измешајте ги и останатите состојки.
 2. Готовата смеса ставете ја во помал плех за печење, на кој за да не се залепи, има ставено малку маргарин и брашно.
 3. Печете околу 30 минути во загреана рерна на 180 степени. Најдобро е да проверите со чепкалка кога е печено – кога чепкалката ќе ја извадите сува, може да го извадите колачот.
 4. За глазурата, потребно е на пареа да го стопите чоколадото со маслото и да ја ставите глазурата врз колачот.
 5. Причекајте малку да отдтои додека да се стврдне, па сервирајте. Најодозгора, колачот декорирајте го со кокос.

Уживајте во овој вкусен десерт 🙂

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Мешате, растопувате и имате десерт: Кокос триаголници

Бомбици со кокос

Кремасти колачи со кокос

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече