ПОТВРДЕНО: Еве како да не се здебелите за време на празниците

ПОТВРДЕНО: Еве како да не се здебелите за време на празниците

Зима, слави, празници, килограми… Не, со овој совет нема дебелеење во текот на зимата.

Кој може да одолее на храната за време на празниците?

Слави, Нова година, Божиќ… толку прилики и толку многу прекрасно подготвени јадења.

Она што не чека, освен дорбото расположение, се и вишокот килограми.

Меѓутоа, тоа не мора да биде така бидејќи научниците утврдиле како да го јадеме она што го сакаме и да не се дебелееме за празниците.

Истражувањето е извршено на млади жени помеѓу 21 до 26 години.

Недела дена во организмот внесувале 30% повеќе калории од обично, што е од прилика еднакво на внесувањето храна за време на празниците.

Истражувачите го мереле масното ткиво како и нивото на шеќер во крвта пред и потоа.

Она што ги поврзувало овие жени бил фактот што редовно вежбале, барем 3 пати неделно. Резултатите се неверојатни!

Иако јаделе многу повеќе од обично, резултатите останале апсолутно исти.

Истражувачите дошле до заклучок дека оние кои редовно вежбаат можат да ги отстранат последиците од прејадување – барем она кое трае недела дена.

Ова никако не значи дека можете да се прејадувате секојдневно, велат истражувачите.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

singlepost_text