ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

Директната изложеност на жешко сонце и ветар, фарбањето и слично придонесуваат за оштетување и сушење на косата. Еве еден природен рецепт со кој ќе направите органска маска за длабинска нега на оштетена коса.

Состојки:

  • 1 јајце
  • 1 банана
  • 3 лажици мед
  • 1/2 авокадо
  • 1 лажица рицинусово масло
  • 2 лажици кокосово масло

Начин на подготовка:

  1. Во керамичка чинија ставете го јајцето. Доколку имате масна коса, потребно е да ставите само белки. Доколку, пак, косата е сува и кршлива потребно е да ставите само жолчки.
  2. Во чинијата доадете ја бананата која е претходно пасирана. Додадете го медот, како и пасираното авокадо.
  3. На крајот додадете ги рицинисовото и кокосовото масло. Препорачливо е целата смеса откако ќе ја промешате и соедините, да ја ставите во блендер.

Се нанесува на сува коса и се остава да отстои околу 20 до 30 минути.

Повеќе детали погледнете во видеото:

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

singlepost_text