Author: готвимк

Повеќе

Топ трендови во исхраната за 2017 година – правите ли нешто од ова?

И оваа година има неколку трендови во исхраната, а ова се само дел од нив.Хроно исхраната која докажува дека клучот за добра линија е да се јаде во определено време од денот и ноќта, и понатаму е на врвот на модерната исхрана. Протеинската диета за која тврдат сите кои ја […]

Tips & Tricks, Видео

Ќе се изненадите како го изведе тоа: Супер трик за кујната

За оние кои сакаат поегзотични вкусови ананасот е одличен избор. Сепак, она што е тешко во врска со него е сечењето, со оглед на тврдата кора.Ви нудиме супер брз и ефикасен трик како најбрзо да исечете и сервирате ананас:   Повеќе на Готви.мк: Хороскопските знаци и храната – што треба […]

Препораки

Стави зелка на ногата – резултатот ќе ве запрепасти

Сите знаеме дека храната која секојдневно ја конзумираме содржи високо ниво на разни хранливи материи и тоа допринесува да имаме подобро здравје. Затоа и ја јадеме.Некои од овие здрави намирници имаат лековити својства кога се конзумираат. Некои, пак имаат лековите својства и кога директно се нанесуваат на кожата. Дали знаете […]

Видео, Десерти

ДЕЛИКАТЕС: Брзи палачинки од тепсија

 Ако имате малку време а сакате да подготвите нешто вкусно, ви нудиме нов и невообичаен начин за правење палачинки, палачинки од тепсија.   Рецептот на каналот на Бабина кујна погледнете го во наредното видео: Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Супер брз и вкусен […]

Видео, Десерти

ВИДЕО: Нема заморување, нема стоење и печење – чоколаден ролат

Чоколадно, лесно, брзо и вкусно. Растопете чоколадо, земете бисквити, шеќер, јајца, суво грозје и направете ролат. Нема печење, нема многу работа.Погледнете ја подготовката во следното видео: Повеќе на Готви.мк: Крем супа од моркови Телешка супа со куркума и брокула Мисиркина супа со јајце Пролетна супа Јагнешка чорба по традиционален рецепт […]

Видео, Главни јадења

Наместо чорба, вклучете ја рерната: Дури и да не сте јаделе боранија сега ќе ви биде омилена

 Направете вкусна боранија во рерна за која ви требаат неколку состојки.     Повеќе на Готви.мк: Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и […]

Деликатеси

ГУРМАНСКИ ДЕЛИКАТЕС: Компир со маслинки и растопено сирење

 Компирот е здрава и хранлива намирница која лесно се приготвува и комбинира. Ги сакаат сите генерации, а сега ви нудиме рецепт за компир со маслинки од кој ќе ги излижете прстите.   Повеќе на Готви.мк: Како да ослабете според хороскопскиот знак? Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, […]

Препораки

Кога ќе видите што е мистериозната течност која се појавува над киселото млеко никогаш нема да ја фрлите

Сите оние кои уживаат во млечните прозводи, не се премногу среќни кога на врвот ќе видат ја видат мистериозната течност, некои веднаш ќе ја измешаат со остатокт од кислеото млеко за да се соедини или некои едноставно ја расипуваат мислејќи дека не е добра за нивното здравје.Еве што претставува мистериозната […]

Повеќе

УХМР најави: Викендов нема да видиме сонце

Времето во Mакедонија ќе биде сончево време со мала до умерена локална облачност.Утринската температура ќе се движи од минус еден до минус шест степени,а дневната од седум до 14 степени. Во Скопје ќе биде сончево време со мала до умерена локална облачност. Утринската температура до минус три, а дневната ќе […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Јајцето го стави на пламен – го доби ова

Овој експеримент веднаш ќе го засакате откако ќе ја погледнете снимката која трае една минута. Станува збор како да направите сребрено јајце. Погледнете во продолжение… Повеќе на Готви.мк: Рецепт за вистински пица деликатес Летен појадок кој ќе го правите секој ден Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви […]