Author: готвимк

Tips & Tricks

Босилекот ќе биде свеж долго време

Сите знаеме колку е босилекот здрав и ароматичен, а има начин и подолго да му се продолжи свежината. Ставете го во шолја со вода на собна температура. Вака подолго ќе трае.   Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана […]

Tips & Tricks

Макароните побрзо ќе се сварат – Ќе бидат готови за 3 минути со еден трик

Постои трик за тестенините побрзо да се сварат. Се што треба е да ги оставите да киснат преку ноќта во ладна вода. Потоа ќе се сварат за 2-3 минути.   Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai […]

Tips & Tricks

За да биде повкусен пржениот компир – Додадете една намирница

Има начин пржениот компир да биде повкусен од вообичаено. Ставете рузмарин додека го пржите и ќе добие супер арома.   Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко

Meat, Главни јадења

Ќе извалкате само еден лонец – Кремав ручек со пилешко без неред

Вкусно пилешко месо со неверјатен сос и арома. Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко

Tips & Tricks

Ако оставивте супа за утредента – Извадете го ова да не се расипе

Има важно правило кога ја оставате супата да се јаде утредента. Од неа треба да ги извадите кромидот и лукот зошто тие се подлога за бактерии. Така супата ќе биде вкусна и здрава и утредента.   Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели […]

Десерти

Маркиза колач – Евтин десерт со крем и пишкоти

Направете брз колач кој има чоколаден и префинет вкус.   Уживајте! 🙂 Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко  

Tips & Tricks

Кога пржите во длабоко масло – Трик за да не се лепи храната

Кога пржите храна и тоа во многу масло, има трик како да не се залепи и да не изгори. Кога ќе ја ставите во маслото, прво кратко држете ја да се пржи на вилушката. Потоа спуштете ја и нема да се лепи и да гори. Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: […]

Tips & Tricks

Важна цака за маргаринот и јајцата – Тајна за совршен колач

Кога правите колач има мал трик за тестото да биде повкусно. Секогаш маргаринот и јајцата за колачот ставајте ги половина час на собна температура пред да ги користите. Така поубаво ќе се разградат и ќе бидат повкусни.   Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф […]

Предјадења

Ролат пита со сирење – Полн плех од кој ќе мириса маалото

Направете вкусна пита со сирење.     Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко

Tips & Tricks

Компирот со лушпа нема да пука при варењето – Додадете го ова

Кога варите компир со лушпа, има начин да не пукне при варењето. Се што треба е откако ќе зоврие водата да ставите сол. Вака нема да пука.   Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко