Author: готвимк

Tips & Tricks

Ги брка и мравките и бубашвабите – Нема да видите ниту една, ви треба само еден зеленчук

Ако имате проблем со инсекти дома, односно со мравките и бубашвабите кои тешко може да ги избркаме од нашиот дом, решението е во кујната. Земете кора од краставица и намерсто да ја фрлите како што бообичаено правите, оставете ја на местото од каде мравките излегуваат и нашле пат до вашиот […]

Главни јадења

Чорба со грашок и нане – Здравје во чинија со посебна арома

Направете вкусна чорба со грашок и нане. Инаку, грашокот е богат со протеини и влакна, аминокиселини и селен, калциум и магнезиум, фолна киселина. Важно е дека нема глутен. Готви со љубов 🙂 Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: За сите гурмани – Палачинки кватро салами Солени палачинки Палачинките на Леа Посно: Палачинки без […]

Десерти

Лесно се прави, за секоја пригода: Милка торта со два вида чоколадо

Направете вкусна милка торта – Вкус кој не се заборава. Готви со љубов 🙂 Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: За сите гурмани – Палачинки кватро салами Солени палачинки Палачинките на Леа Посно: Палачинки без зејтин Палачинки за 3 минути Палачинки со мед и ореви Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт Палачинки […]

Препораки

Го опоравува телото по инфективни болести – Кисело смути полно витамини Ц и А

Направете смути со моркови и лимон, богато витамини А и Ц кои помагаат да сме здрави, со имунитет и кожата да ни изгледа сјајно. Се лупат пет моркови и се блендираат заедно со сок од еден лимон. Ова се пие наутро, за поголем ефект. Важно е да се напомене дека […]

Tips & Tricks

Гибаницата ќе биде мека и утредента – Има мал трик при подготовката

Секогаш кога правите гибаница, потрудете се рецептот да го направите со масло, а не со маст. Причината е едноставна – маста се стега и птоа гибаницата ако не се изеде веднаш е тврда, додека тоа не е случај со маслото. Со масло, гибаницата е мека и вкусна и утредента.  Прочитај […]

Tips & Tricks

Ќе заштедите време и нерви – Најлесниот начин да се излупи ананас

Ананасот е многу вкусно и здраво овошје, совршено да се јаде и свежо, и во салати, смути и сокови. Ананасот ќе се излупи лесно ако се исече на круови, кои ќе се лупшат посебно еден по еден. Така ќе си заштедите време и енергија и ќе нема мака и нервози, […]

Десерти

Чоколаден сон – Колач со неверојатен вкус

Направете вкусен чоколаден колач – чоколаден сон. Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб

Meat, Главни јадења

Супер се со макарони: Ќофтиња со доматен сос

Направете вкусни ќофтиња во доматен сос. Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб

Предјадења

Чудесно тесто за лепињи – Нема додавање јајца и млеко

Направете вкусно тесто за лепињи.   Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Јадете го ова и кажете му збогум на целулитот Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Како да ослабете според хороскопскиот знак? Хороскопските […]

Главни јадења

Брза посна чорба со микс зеленчук

Направете брза посна чорба. Уживајте! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Јадете го ова и кажете му збогум на целулитот Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ на вишокот калории ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки Како да ослабете според хороскопскиот знак? Хороскопските знаци […]