Јогурт уштипци – Многу од една смеса

Јогурт уштипци – Многу од една смеса

Направете брзи и вкусни јогурт уштипци.

Состојки:

  • 250 мл. јогурт
  • 1 јајце
  • 1 лажиче сол
  • 500 гр. брашно
  • пола лажиче прашок за пециво
  • масло за пржење

Подготовка:

  1. Се става во сад јогурт, јајце и се мати.
  2. Се додава пршаок за пециво и сол, па се меша и понатаму со жица, па се става постепено брашното со мешање.
  3. Се става тестото на работна маса, се расукува малку и се вадат облици кои се пржат на врело масло.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта