Рецепт за подварок со фантастичен вкус (Видео)

Рецепт за подварок со фантастичен вкус (Видео)

Со подварокот можете да послужите печени компири.

Состојки:

 • кисела зелка
 • 200 гр сува сланина
 • 200 гр колбас
 • 2 свински кременадли
 • 1 праз
 • црвена мелена пиепр
 • бибер во зрно
 • 3 чешниња лук
 • 1 лажица маст
 • ловоров лист
 • печени компири за прилог

Начин на подготовка:

 1. На маст пропржете праз, колбас и малку сува сланина. Додајте зелка, црвена пипер, мелен бибер во зрно, ловоров лист и сечкан лук.

   

 2. Додајте малку вода и динстајте ја зелката околу 20 минути. Подварокот префрлете го во намастен ѓувеч или тепсија.

   

 3. На дното ставете зелка во средина, па наредете кременадли и од горе кисела зелка. На врвот наредете сува сланина. Печете на 200 стпепени околу 1 час.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки