Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Нешто слично на селското месо, меѓутоа сувата пиперка си го прави своето. Уживајте во овој врвен деликатес 🙂

Состојки:

 • 350 гр свинска кртина
 • 350 гр пилешки стек
 • 200 гр свежи шампињони
 • 1 главица кромид
 • 1 сува пиперка
 • 100 гр кашкавал
 • сол и бибер
 • масло за готвење

Начин на готвење:

 1. Месото се сече на коцки и се става во тава со загреано масло на оган да се пржи. Местото се динста во сопствениот сок околу 10 минути.
 2. Потоа му се додаваат ситно исецканите кромид и сува пиперка. Продолжуваме со динстање уште 20 минути.
 3. Потоа ги додаваме сецканите свежи шампињони и зачинуваме по вкус. Налеваме половина чаша вода и продолжуваме со динстање уште половина час.
 4. Откако течноста ќе испари и месото ќе порумени го додаваме ренданиот кашкавал.
 5. Промешуваме додека кашкавалот да се растопи. Сервираме со печени компири и свежа салата.

Уживај во храната и готви со љубов 🙂

Прочитај поврзани рецепти:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Селско месо по едноставен рецепт

Турли тава со пилешко месо

Печени шницли со зеленчук

Повеќе Gotvi.mk рецепти за главни јадења