Паштета од бела риба

Паштета од бела риба

Вкусна паштета од бела риба и јајца.

Состојки:

 • 2 кг филети бела риба
 • 6 јајца
 • 200 мл крем павлака
 • 300 гр кисели пиперки
 • 300 гр пелати домати
 • 2 лажици брашно
 • 30 гр путер
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Филетите риба ставете ги во тенџере, прелијте со литар вода и гответе околу половина час. Добро исцедете и изгмечете со вилушка, а во сад разматете јајца со пелати, брашно и крем павлака. Зачинете по желба. 
 2. Со путер намастете плех па редете риба, кисела пиперка и прелијте со мешавина од јајца, пелати и павлака. Печете во рерна на пареа околу 40 минути. Готовата паштета изладете ја во фрижидер најмалку 4 часа.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство