Туна салата

Туна салата

Состојки

 • 1 марула
 • 1 домат
 • 1 туна конзерва Тимко
 • 50 грама пченка
 • 50 грама маслинки
 • 1 краставица
 • сол и зачини по желба

С=Начин на готвење

 1. Марулата ја миеме и ја оставаме да се исцеди.
 2. Краставиците ги миеме и ги лупиме.
 3. Доматот го миеме и сечкаме на ситни парчиња, а маслинките ги сечкаме на кругчиња.
 4. Замрзнатата пченка ја вариме според упатството на кесичката. За овој рецепт ние употребивме замрзната пченка на Пекабеско. Ставете ги сите состојки во сад за сервирање на салати.
 5. Потоа промешуваме и додаваме малку сол, масло за јадење и другу зачини по вкус. Најодозгора ставете ја исцедената конзерва туна. Исцедете и сок од свеж лимон и додајте го во салатата.

Добар апетит!

Прочитај поврзани рецепти:

Врап со туна кој се прави за 5 минути

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text