Необичен сутлијаш со малини

Необичен сутлијаш со малини

Ваков сутлијаш се уште не сте пробале, ќе ве освои!

Состојки:

  • 300 мл млеко
  • 70 гр шеќер
  • 70 гр ориз
  • 10 гр желатин
  • 300 гр малини
  • 200 гр шлаг

Начин на подготовка:

  1. Ставете го млекото во тенџере, додајте шеќер и ориз и згответе. Со вода разматете кесичка желатин и ставете го во зготвениот ориз.
  2. За тоа време со миксер разматете шлаг. Во шлагот додајте го изладениот ориз и малините и измешајте со лажица.
  3. Смесата ставете ја во чинии за послужување и украсете со малини.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта