Сладолед од само 1 состојка: Брз десерт кој ќе ве освежи

Сладолед од само 1 состојка: Брз десерт кој ќе ве освежи

Направете домашен сладолед од само една состојка.

Потребни ви се банани, исечкани на кругови. Ставете ги во сад или кеса. Садот држете го во замрзнувач додека не смрзне.

Смрзнатите банани разматете ги во блендер. Добиената кремаста смеса ставете ја уште малку во замрзнувач. Кога смесата доволно ќе се излади, вашиот сладолед е готов.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко