Оригинален германски рецепт: Ќофтиња од мешано месо

Оригинален германски рецепт: Ќофтиња од мешано месо

Ќофтиња по оригинален германски рецепт.

Состојки:

 • 300 гр мелено говедско месо
 • 300 гр мелено свинско месо
 • 100 гр ситно сечкан кромид
 • путер и масло за пржење
 • 2 дл млеко
 • 2 парчиња тост леб
 • 2 јајца
 • сол
 • бибер

Состојки за сос:

 • 50 гр путер
 • 60 гр брашно
 • 1л вода
 • оцет од бело вино по вкус
 • зачини по желба
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Кромидот испржете го, лебот потопете го во млеко, потоа сите намирници составете ги во компактна маса и правете ќофтиња. Малку пропржете ги и ставајте ги на салфета која ќе ја впие маснотијата.
 2. За сосот растопете путер, на него пропржете брашно, па додајте вода и згответе. Зачинете со оцет, сол и бибер. Полека во сосот ставајте ги ќофтињата и гответе ги 15-20 минути.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте