Салата со димена сланина

Салата со димена сланина

Направете вкусна слаата со јајца и сланина.

Состојки:

 • 5 варени јајца
 • 5 парчиња димена сланина
 • 1 кисела мпиперка
 • 1 зелена пиперка
 • 2 лажици павлака
 • 100 гр. рендан кашкавал
 • 1 млад лук
 • сол и бибер и магдонос

Подготовка:

 1. Се пржи сланината на масло додека стане крцкава.
 2. Се варат јајцата, се лупат и ситнат со вилушка.
 3. Се ставаат во чинија со рендан кашкавал, сечена свежа зелена пиперка и сечена кисела пиперка.
 4. Се става сол и бибер, сланината.
 5. Се става сечен млад лук со магдонос и се меша.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text