Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнет ананас со ориз и пилешко

Фантастична и несекојдневна слатко – солена комбинација по рецепт кој ни го испраќа Матеа. Се прави многу брзо, а вкусот е одличен, така што задолжително направете го ова неодоливо јадење.

Состојки:

 • 1 ананас
 • кромид
 • лук
 • пилешки стек
 • 2 јајца
 • ориз
 • соја сос
 • маслиново масло

Начин на подготовка:

 1. Загрејте голема тава и ставете малку од маслиновото масло.
 2. Додадете кромид и лук претходно ситно исечкани. Пржете ги во тавата неколку минути.
 3. Додајте го свежото пилешко месо и пропржете го. Откако ќе е готово направете простор во тавчето и додадете ги јајцата.
 4. Откако ќе се испражат јајцата, иситнете ги на мали парчиња и измешајте ги со пилешкото месо во тавчето.
 5. Додадете малку ориз и соја сос. Гответе неколку минути додека оризот да омекне.
 6. Издлабете го ананасот како на фотографијата. Издлабениот дел што се јаде исечкајте го на парчиња и ставете го во тавата.
 7. Промешајте неколку пати и наполнете го ананасот со добиената смеса.

Гответе со љубов и секогаш бидете креативни во кујната 🙂

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепети:

Посна чорба која е неодоливо вкусна

ВИДЕО: Ги пресече доматите на пола и за неколку минути направи неодолив специјалитет

Специјалитет: Похoван и печен пилешки стек

Шлаг од јагоди – вистински пролетен специјалитет

Јапонски специјалитет – Сашими со димен лосос

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

ВИДЕО рецепт: Нискокалоричен чоколаден сладолед

Чоколадна баклава

singlepost_text