Деликатес: Печурки со кромид и рузмарин

Деликатес: Печурки со кромид и рузмарин

Направете вкусен ручек со шампињони.

Состојки:

 • 400 гр. шампињони
 • 3 главици црвен кромид
 • ½ лажички рузмарин
 • 1 лажица магдонос
 • 3 лажици маслиново масло
 • сол и бибер

 

Подготовка:

 1. Се чистат печурките и се ситни кромидот, па се сечат печурките на половина.
 2. Се става на плех хартија за печење и се ставаат печурките со кромидот, па рузмарин и магдонос, па маслиново масло.
 3. Се ставаат зачини.
 4. Се пече се на 220 степени 20 минути.
 5. Се служи со салата по избор.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт