Домашен леден чај – здрав и освежителен пијалок за горештините

Домашен леден чај – здрав и освежителен пијалок за горештините

Направете вкусен домашен леден чај за сите сетила.

Состојки:

  • 800 мл. компот од кајсии
  • 1 кесе чај од нане
  • 1 кесе чај од камилица
  • 750 мл. вода
  • 1 лажица мед

Подготовка:

  1. Се ставаат нането и камилицата во шерпа со водата и се зовриваат, па се оставаат така 5 минути.
  2. Се процедува чајот и се става мед, па сокот од компотот.
  3. Се лади и се служи со лед.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода

Чај од леска – малкумина знаат колку лекува

singlepost_text